Actiunile Gazprom au incheiat sedinta in urcare cu 5,34%, depasind castigurile solide ale indicelui rusesc, ceea ce da companiei o capitalizare de aproximativ 348 miliarde dolari.
Cresterea pretului actiunilor a ajutat compania ruseasca de stat sa depaseasca cea mai mare companie de telecomunicatii din lume, China Mobile, care are o valoare de piata de 341 miliarde dolari.
Medvedev a spus ca firma sa ar putea deveni cea mai mare companie listata, cu o capitalizare de peste 1.000 miliarde dolari, in conditiile in care firma detine suficente rezerve pentru a aproviziona intreaga lume timp de 10 ani si are si potential pentru a mentine livrarile constante pentru un secol.
Insa, Gazprom, care aprovizioneaza un sfert din necesarul de gaz al Europei, mai are mult pana sa depaseasca primele doua companii din lume dupa valoarea de piata - compania americana Exxon Mobil si Petrochina.
Valoarea de piata a Exxon este de circa 476 miliarde dolari, iar a Petrochinei, de 447 miliarde dolari.
Gazprom a devenit a treia companie din lume, dupa valoarea de piata
Publicat la 08.05.2008, 16:44:00
Acest articol nu reprezintă consultanță financiară.
Newsletter zilnic money.ro
BET, curs valutar, știrea zilei — în 2 minute, înainte de 7:00.
Articole înrudite

Piețe financiare
Cum funcționează ROBOR și de ce contează pentru creditul tău

Piețe financiare
Aur vs Bitcoin: ce păstrează mai bine valoarea
Piețe financiare
13 din 16 echipe din SuperLiga au o casă de pariuri pe tricou. Anglia a interzis, România merge înainte
Piețe financiare
Curs euro valabil luni, 24 august: 5.2581 lei. OMV a pierdut 0.93% pe BVB
Piețe financiare
