Compania Gazprom a ameninţat cu sancţiuni financiare dure societatea ucraineană Naftogaz, care a cumpărat între ianuarie şi martie de două ori mai puţin gaz rusesc decât prevedea contractul, au anunţat joi autorităţile ucrainene.
Într-o scrisoare trimisă la începutul lunii aprilie la Naftogaz, Gazprom "sublinaiză că Ucraina nu a folosit volumul de gaz prevăzut, ceea ce, conform contractului, permite impunerea de sancţiuni" societăţii ucrainene, a spus un responsabil al preşedinţiei de la Kiev, Bogdan Sokolovski.
Amenda ar putea depăşi un miliard de dolari, a spus o sursă din guvernul ucrainean.
Kievul trebuia să cumpere cinci miliare metri cubi de gaz rusesc în primele trei luni ale anului, dar a cumpărat doar 2,5 miliarde metri cubi, a declarat purtătorul de cuvânt al Naftogaz, Valentin Zemlianski. Contractul ruso-ucrainean obligă Naftogaz să plătească cel puţin 80% din volumul prevăzut, chiar şi în cazul în care consumul real este sub acest nivel, a explicat el.





