"O cifră precum 3.000 de miliarde dolari poate părea magică. Dar este realistă, şi va fi ţinta noastră. Aş fi putut spune că vom ajunge chiar la 5.000 de miliarde, însă trebuie să avansăm etapă cu etapă", a declarat acesta pentru jurnalişti. Capitalizarea actuală a Gazprom se ridică la 302 miliarde dolari, ocupând primul loc în clasamentul capitalizărilor bursiere ale companiilor europene.
Întrebat apoi despre o posibilă supraevaluare a gigantului chinez Petrochina, devenită cea mai valoroasă companie pe plan mondial, cu o capitalizare de o mie de miliarde dolari, Medvedev a afirmat că "o companie valorează atât cât sunt dispuşi investitorii să ofere".
Ucraina poartă responsabilitatea siguranţei livrărilor de gaze naturale către Europa, mai susţine Medvedev. Turkmenistanul va majora, în etape, preţul cerut Rusiei pentru gazele naturale, până la un nivel considerat "al pieţei", conform unei clauze din acordul semnat marţi la Moscova. "Preţul la gazele naturale livrate Ucraine vor creşte şi vom lansa în curând negocierile pentru a determina amplitudinea acestei majorări. Dacă Ucraina va accepta condiţiile, nu vor exista riscuri legate de livările de gaze naturale către Europa", a precizat Medvedev.
Gazprom vinde gaze naturale, provenite în parte din Turkmenistan, la un preţ de 130 de dolari pe mia de metri cubi, printr-un intermediar, grupul RosUkrEnergo. Gazprom şi Ucraina au semnat deja un acord pe termen mediu. Medvedev a precizat că Belarus, alt stat cu care negocierile sunt adesea dure, va trebui să suporte o nouă majorare a preţurilor, începând cu data de 1 ianuarie 2008.
Gazprom controlează 17% din rezervele mondiale cunoscute de gaze naturale, acoperind aproximativ un sfert din consumul Europei. Grupul Gazprom, care deţine monopol al extracţiei şi producţiei ruseşti de gaze naturale, este cea mai mare companie producătoare de gaze naturale din lume.
Sursa: NewsIn
Gazprom vizează o capitalizare bursieră "realistă" de 3.000 miliarde dolari
Publicat la 30.11.2007, 07:46:06
Acest articol nu reprezintă consultanță financiară.
Newsletter zilnic money.ro
BET, curs valutar, știrea zilei — în 2 minute, înainte de 7:00.
Articole înrudite

Piețe financiare
Aur vs Bitcoin: ce păstrează mai bine valoarea
Piețe financiare
13 din 16 echipe din SuperLiga au o casă de pariuri pe tricou. Anglia a interzis, România merge înainte
Piețe financiare
Curs euro valabil luni, 24 august: 5.2581 lei. OMV a pierdut 0.93% pe BVB
Piețe financiare
Ce urmărim săptămâna viitoare: INS publică estimarea PIB T2 2026 (estimare flash) și Eurostat - flash CPI Eurozonă, august 2026
Piețe financiare
