Nick Reilly, directorul executiv al Opel şi vicepreşedinte pentru operaţiuni internaţionale în cadrul GM, a anunţat că grupul auto speră să ajungă în următoarele trei săptămâni la un acord de principiu legat de creditele sau garanţiile pe care le solicită de la guvernele din ţările în care desfăşoară operaţiuni, precum şi să implementeze un plan de restructurare până la sfârşitul anului.
GM încearcă să obţină 3,3 miliarde euro pentru a restructura Opel şi pentru a investi în producţie. Grupul a precizat că este dispus să ofere o parte din această sumă, în funcţie de rezultatul discuţiilor cu guvernele.
Reilly a făcut aceste declaraţii după discuţiile legate de ajutoarele de stat, purtate cu secretarul britanic Peter Mandelson şi după discuţiile cu sindicatul Unite, legate de planurile de restructurare. Directorul executiv al Opel a avut în această săptămână discuţii similare în Belgia şi Polonia, unde GM deţine fabrici, şi urmează să discute cu oficialii din Spania.
Reprezentantul GM a afirmat, însă, că "nu există un război al ofertelor între ţări, în care spunem: 'Dacă ne oferiţi atât, vă oferim capacitatea aceasta de producţie'".



![[P] Economia sponsorizărilor sportive: cine finanțează competițiile moderne](/_next/image?url=https%3A%2F%2Fkuqhwqsgsjlwwqgfnnao.supabase.co%2Fstorage%2Fv1%2Fobject%2Fpublic%2Fmedia%2Farticles%2F1786720301903-3upo455pphq.jpg&w=1920&q=75)

