”Nu mai sunt bani disponibili în buget. Încercăm să consolidăm bugetul chiar acum, nu să-l extindem”, a spus Lindner, într-un interviu.
Compania urma să primească sprijin guvernamental în valoare de 6,8 miliarde de euro pentru fabrica sa de semiconductori din Germania. Cu toate acestea, din cauza costurilor mai mari ale energiei şi construcţiei, acum solicită circa 10 miliarde de euro, a relatat ziarul.
Intel nu a răspuns imediat solicitării Reuters de comentarii în afara orelor de program.
Compania a anunţat anul trecut că a ales oraşul Magdeburg din centrul Germaniei pentru un nou complex de fabricare a cipurilor, ca parte a unei investiţii de 88 de miliarde de dolari în Europa, care a inclus construcţia unei fabrici în Irlanda, un centru de ambalare şi asamblare în Italia şi înfiinţarea unei unităţi de proiectare şi cercetare în Franţa.


