Germania şi-a schimbat anul trecut politica de apărare, după ce Rusia a invadat Ucraina, angajând 100 de miliarde de euro (107 miliarde de dolari) pentru a moderniza Bundeswehr, forţele armate ale Germaniei.
Berlinul, care a fost reticent să cumpere o versiune modernizată a elicopterului de atac Tiger de la Airbus, din cauza problemelor operaţionale, vrea să cumpere cele 82 de aeronave pentru 3,05 miliarde de euro (3,3 miliarde de dolari) şi să înarmeze 24 dintre ele cu rachete antitanc.
Ministerul Apărării nu a fost disponibil imediat pentru comentarii.
Elicopterele H-145M sunt aprobate pentru uz militar, dar nu sunt concepute ca avioane de luptă, iar Bundeswehr are îngrijorări cu privire la adecvarea la luptă a aeronavei şi la protecţia echipajului, pe care ministerul le-a ignorat până acum, se mai arată în articol.



