Milioanele de euro vor ajunge în ţară, însă, numai după ce APIA va remedia deficienţele. Trebuie îmbunătăţit sistemul informatic şi sunt obligatorii controalele pe teren, pentru a vedea cât este de adevărat ce au declarat fermierii care solicită banii europeni. Pentru că, spune Dan Gherghelaş, o cincime din cele declarate se dovedesc neadevărate.

Abia aşteaptă APIA rezoluţia Comisiei Europene. Preşedintele Agenţiei de plăţi este optimist. Europenii vor fi convinşi că România face progrese şi nu va fi nevoie de o clauză pe agricultură.

Funcţionarii APIA vor pune la punct, pînă în 15 decembrie, sistemul informatic şi vor face controale. Deocamdată, 20 la sută din cele declarate de fermierii români nu se confirmă la măsurătorile pe teren.

Practic, fermierii declară terenuri mai mari decât au în realitate. Totuşi, Dan Gherghelaş crede că APIA va rezolva totul în timpul cerut de Comisia Europeană. Aşadar - banii vor veni în primele luni ale anului 2008.