Băncile româneşti nu ar trebui să renunţe la avansul pentru creditul ipotecar, deoarece s-ar putea ca piaţa imobiliară să cadă, ceea ce ar însemna bani pierduţi de instituţiile de credit, a declarat, marţi, preşedintele Asociaţiei Române a Băncilor (ARB), Radu Gheţea.

"Băncile nu trebuie să renunţe în totalitate la avansul pentru creditul ipotecar, deoarece există riscul ca în cinci-şapte ani să ne confruntăm cu unele căderi ale pieţei imobiliare, aşa cum s-a întâmplat în alte state", a precizat Gheţea. După părerea lui, aceste fenomene sunt ciclice şi se întâmplă şi în alte pieţe. În acest caz, există posibilitatea ca băncile să nu îşi recupereze banii, pentru că garanţiile nu sunt suficiente.

Gheţea a arătat că, în prezent, piaţa imobiliară evoluează foarte bine din punct de vedere al sistemului bancar, deoarece preţurile locuinţelor sunt în creştere. "O relaxare a băncilor se va observa în zona creditelor ipotecare, în special în zona salariilor mari", consideră preşedintele ARB. În opinia lui, o persoană cu un salariu de 4.000 euro nu poate avea acelaşi grad de îndatorare şi acelaşi avans achitat cu persoanele care câştigă 400 euro pe lună. "Un efect ar fi că, pentru cei cu venituri mici, ar putea creşte limita pe carduri. Acest aspect nu va aduce o îmbunătăţire a situaţiei lor, deoarece nu vor deveni mai eligibili ca până acum".

"Fiecare bancă va pregăti propriile norme privind acordarea de credite persoanelor fizice", a spus Gheţea. Băncile trebuie să scoată "din sertare" vechile norme, care nu prevedeau limite de îndatorare, şi să le adapteze la condiţiile actuale de piaţă, deoarece veniturile populaţiei au crescut şi s-au diversificat. Săptămâna aceasta sau săptămâna viitoare, banca centrală va publica o normă privind creditarea persoanelor fizice.

Sursa: NewsIn