money.ro
Piețe financiareMoney.ro

Grecia va evita restructurarea datoriilor prin generarea de excedente bugetare

Publicat la 23.01.2011, 12:00:00

Urmărește money.ro pe Google News
Distribuie:WhatsAppFacebookX
Grecia va evita restructurarea datoriilor prin generarea de excedente bugetare

Autorităţile elene vor să prelungească termenul în care Grecia trebuie să ramburseze ajutorul financiar de urgenţă de la Uniunea Europeană şi FMI, dar Papaconstantinou a afirmat în repetate rânduri că nu se discută restructurarea datoriilor.

"Grecia poate şi va evita restructurarea datoriilor", a afirmat Papaconstantinou într-un interviu acordat publicaţiei Sunday Eleftherotypia.

El a arătat că restructurarea datoriilor poate fi evitată prin crearea de excedente bugetare primare (exclusiv dobânzile şi datoriile) de 5%-6% din PIB, aplicarea de reforme structurale care vor aduce creşterea economică reală la peste 2%, precum şi prin prelungirea termenului de rambursare a ajutorului de 110 miliarde de euro. Citește mai mult pe www.mediafax.ro

Acest articol nu reprezintă consultanță financiară.

Newsletter zilnic money.ro

BET, curs valutar, știrea zilei — în 2 minute, înainte de 7:00.

Urmărește money.ro pe Google News

Articole înrudite