money.ro
Piețe financiaremoney.ro

Grevă în Franţa: Sindicatele din transportul feroviar protestează faţă de posibile disponibilizări

Publicat la 03.02.2010, 19:56:20

Urmărește money.ro pe Google News
Distribuie:WhatsAppFacebookX
Grevă în Franţa: Sindicatele din transportul feroviar protestează faţă de posibile disponibilizări
Cu puţin timp înaintea prânzului, 28,4% dintre salariaţii căilor ferate franceze erau în grevă. Reţeaua internă funcţiona cam la jumătate din capacitate, dar trenurile internaţionale circulau normal. Sindicatele au chemat la mobilizare naţională, până joi dimineaţa, la ora opt, pentru a denunţa astfel planurile autorităţilor de a reduce cu patru mii de posturi locurile de muncă din sistem.

Reprezentanţii angajaţilor mai spun că guvernul încearcă să privilegieze crearea unor filiale private în detrimentul structurii de stat. Greva i-a pus în mare dificultate pe navetişti, mai ales.''Fac greve atât de des încât ne întrebăm de ce o fac. Bineînţeles, protestul trebuie să înceteze. Nu înţeleg. Noi, in businessul de panificatie, nu facem greve. Asa ca nu este normal,' spune Vincent Cutrera, unul dintre oamenii afectaţi de greva feroviarilor.

Conducerea companiei feroviare este mulţumită de felul în care a reuşit să facă faţă protestului şi să evite blocajele. Sindicatele spun însă că dacă nu vor primi de la patronat un răspuns care să le convină, vor recurge din nou la grevă.

Acest articol nu reprezintă consultanță financiară.

Newsletter zilnic money.ro

BET, curs valutar, știrea zilei — în 2 minute, înainte de 7:00.

Urmărește money.ro pe Google News

Articole înrudite