Veniturile din prime brute subscrise ale Groupama în România (Groupama Asigurări şi OTP Garancia Asigurări) au scăzut în primul semestru cu 9%, la 96 milioane euro, grupul punând evoluţia pe seama contextului economic dificil în condiţiile crizei.
Pe segmentul de asigurări de proprietate şi accident declinul a fost de 7,6% în primele şase luni. Scăderea a fost generată de evoluţia negativă a asigurărilor auto, pe fondul reducerii vânzărilor de autovehicule şi a competiţiei sporite dintre asigurători pe acest segment, se menţionează în raport.
Afacerile din asigurări de viaţă şi sănătate au scăzut cu 22,1% în primul semestru, în condiţiile reducerii volumului de credite acordate.
Groupama a preluat Asiban, BT Asigurări şi subsidiara din România a OTP Garancia, pe care a început să le fuzioneze într-o singură structură, Groupama Asigurări. Primele două societăţi au fost fuzionate în septembrie 2009, urmând ca în acest an să fie absorbită şi OTP Garancia Asigurări.
Groupama a afişat pierderi de 3 milioane euro pentru afacerile din România în primul semestru
Publicat la 31.08.2010, 19:57:40
Acest articol nu reprezintă consultanță financiară.
Newsletter zilnic money.ro
BET, curs valutar, știrea zilei — în 2 minute, înainte de 7:00.
Articole înrudite

Piețe financiare
Cum funcționează ROBOR și de ce contează pentru creditul tău

Piețe financiare
Aur vs Bitcoin: ce păstrează mai bine valoarea
Piețe financiare
13 din 16 echipe din SuperLiga au o casă de pariuri pe tricou. Anglia a interzis, România merge înainte
Piețe financiare
Curs euro valabil luni, 24 august: 5.2581 lei. OMV a pierdut 0.93% pe BVB
Piețe financiare
