Provopoulos a spus în interviul pentru Financial Times Deutschland (FTD) că cererea solidă pentru emisuunea de eurobonduri în valoare de 5 miliarde de euro, cu scadenţa la 10 ani, arată că Atena va putea strânge banii de care are nevoie de pe pieţele financiare.
Cererea a depăşit oferta de obligaţiuni cu 16 miliarde de euro, iar peste 400 de investitori s-au arătat interesaţi.
Provopoulos spune că Grecia a trebuit să plătească un preţ “destul de ridicat” pentru a vinde obligaţiunile, dar că este încrezător că „de acum presiunea se va diminua”.
Acesta se aşteptă ca Grecia să iasă pe cont propriu din criza datoriilor în care se află.
“Scenariul în care ajutorul este necesar nu va deveni realitate”, a spus Provopoulos, care adaugă că în ceea ce priveşte ratingul Greciei, acesta nu se mai aşteaptă la “surprize negative”.
“Nu cred că Moody’s va mai scădea ratingul Greciei”, a declarat acesta.
Ratingul Moody’s pentru Grecia este A2 cu o perspectivă negativă, iar agenţia a avertizat Atena că dacă nu implementează perfect politicile de austritate, atunci ratingul va scădea şi mai mult.
Guvernul elen a anunţat măsuri suplimentare de austeritate, care ar trebui să permită economisirea a 4,8 miliarde de euro, pentru reducerea deficitului bugetar uriaş. Planul prevede reducerea cheltuielilor publice şi majorarea impozitelor.
Statul elen trebuie să reducă deficitul bugetar cu patru puncte procentuale în 2010, la 8,7% din PIB.
În cazul în care Grecia va avea nevoie de ajutor, Provopoulos spune că nu se pune problema unui acord cu FMI.
“Grecia face parte din zona euro, şi dacă vom avea necoie de ajutor, atunci va fi problema zonei euro”, spune Provopoulos.
Printre liderii ţărilor europene, preşedintele francez Nicolas Sarkozy s-a arătat cel mai dispus să ajute statul elen. Acesta a declarat că Franţa va sprijini Grecia în eforturile sale de a reduce deficitul bugetar şi că nu are intenţia de a o marginaliza.
"Dacă am creat moneda unică, nu putem lăsa o ţară din zona euro să cadă. În caz contrar, moneda europeană nu-şi mai are rostul", a spus Sarkozy.
Guvernatorul băncii centrale a Greciei: Nu avem nevoie de ajutor
Publicat la 08.03.2010, 11:10:58
Acest articol nu reprezintă consultanță financiară.
Newsletter zilnic money.ro
BET, curs valutar, știrea zilei — în 2 minute, înainte de 7:00.



