Guvernul decide, miercuri, acordarea subvenţiei de un leu pentru motorina utilizată în agricultură
Publicat la 11.03.2008, 10:47:01
" Leul (subvenţia de un leu pe litrul de motorină) va reduce cu un sfert preţul motorinei", a declarat, marţi, ministrul Agriculturii, Dacian Cioloş, în cadrul unei vizite de lucru la o fermă din judeţul Giurgiu. Fermierii prezenţi la întrevederea la care a perticipat şi premierul Tăriceanu s-au plâns că preţul motorinei a atins patru lei pe litru.
Fermierii s-au mai plâns că, în ciuda acordului încheiat de autorităţi cu producătorii, preţul îngrăşămintelor chimice a ajuns la 1,36 de lei la poarta fabricii iar agricultorii îl achiziţionaează cu 1,5 lei. Aceştia au precizat că, în toamnă, preţul îngrăşămintelor era de 0,8 lei.
Premierul Tăriceanu le-a explicat că Executivul nu poate interveni pe o piaţă liberă, iar preţurile se vor regla în situaţia în care produsele autohtone vor deveni mai scumpe decât cele de import. " Dacă producătorii interni majorează preţurile, iar ele sunt mai mari ca la produsele de import, o să intre produsele de import şi vor pune presiune pe preţ" a explicat Tăriceanu.
"Din perspectiva MEF, agricultura va avea clauza agriculturii celei mai favorizate în contextul UE şi vom asigura finanţarea pentru ca preţul la motorină să fie avantajos pentru agricultură", declara, săptămâna trecută, ministrul Finanţelor, Varujan Vosganian. Ulterior, ministrul Agriculturii, Dacian Cioloş, a precizat că prin actul normativ va fi redusă acciza la motorină.
Ministrul agriculturii declara, la începutul lunii februarie, pentru NewsIn, că Ministerul Agriculturii (MADR) nu poate majora subvenţia pentru motorină, sprijinul financiar de un leu pe litru fiind notificat la CE, dar că va solicita Ministerului de Finanţe să reducă acciza la motorină.
Reprezentanţii producătorilor agricoli şi cei ai sindicaliştilor din agricultură au solicitat autorităţilor identificarea unor soluţii pentru ca fermierii să achiziţioneze motorina la jumătate de preţ.
Reprezentanţii agricultorilor au propus două varinante pentru soluţionarea revendicării, fie reducerea accizei pentru motorină, fie majorarea subvenţiei. Totuşi, MEF nu a fost de acord cu reducerea accizei şi propunea MADR să majoreze subvenţia. În egală măsură, ministrul agriculturii Dacian Cioloş spunea că singura soluţie este reducerea accizei.
Practica subvenţionării agriculturii, prin diminuarea accizei pentru motorină, este uzuală în Uniunea Europeană şi acceptată de legislaţie.
Sursa: NewsIn
Acest articol nu reprezintă consultanță financiară.
Newsletter zilnic money.ro
BET, curs valutar, știrea zilei — în 2 minute, înainte de 7:00.
Articole înrudite

Piețe financiare
Cum funcționează ROBOR și de ce contează pentru creditul tău

Piețe financiare
Aur vs Bitcoin: ce păstrează mai bine valoarea
Piețe financiare
13 din 16 echipe din SuperLiga au o casă de pariuri pe tricou. Anglia a interzis, România merge înainte
Piețe financiare
Curs euro valabil luni, 24 august: 5.2581 lei. OMV a pierdut 0.93% pe BVB
Piețe financiare
