money.ro
Piețe financiaremoney.ro

Guvernul va dubla subventia pentru irigatii

Publicat la 16.05.2007, 08:39:59

Urmărește money.ro pe Google News
Distribuie:WhatsAppFacebookX
Guvernul va dubla subventia pentru irigatii

 

Dublarea subvenţiei pentru fermierii care îşi irigă culturile este una dintre soluţiile găsite de Guvern pentru diminuarea efectelor produse de seceta care s-a abătut asupra României.

La finalul reuniunii Comitetului Naţional pentru situaţii de Urgenţă, de marţi, 15 mai, premierul Călin Popescu Tăriceanu a anunţat că s-a decis acordarea unei subvenţii de 700 de lei la hectar pentru irigaţii, ceea ce înseamnă 70% din totalul costurilor pentru a iriga un hectar. Premierul a anunţat că se va furniza energie ieftină de pe partea de hidro şi că se va prelugi termenul de prelungire a contractelor anuale de irigaţii până la 31 iunie.

"În lacurile de acumulare rezervele variază între 71% şi 82%, deci nu suntem într-o situaţie critică, dar trebuie luate măsuri de prevenire", a spus Tăriceanu.

Seceta din ultimele săptămâni a afectat tot sudul ţării, dar şi o parte din Moldova. 10% din culturile agricole însămânţate în toamnă sunt deja compromise, iar specialiştii mai spun că în unele zone, apa potabilă ar putea fi raţionalizată.

Totuşi premierul i-a asigurat pe consumatorii casnici şi industriali că nu vor exista probleme cu furnizarea apei potabile. În schimb, Tăriceanu atrage atenţia că efectele secetei s-ar putea simţi în buzunarele românilor.

Tăriceanu i-a cerut ministrului Economiei şi Finanţelor, Varujan Vosganian, să stopeze exportul de energie electrică de la Hidroelectrica.

Judeţele Olt, Iaşi, Caraş-Severin, Dolj şi Giurgiu se află pe lista judeţelor care vor fi declarate zone calamitate. În toată ţara, din cele peste 2 milioane şi jumătate de hectare de culturi însămânţate în toamnă, peste 210.000 de hectare sunt afectate de lipsa apei din sol. Ţăranii se tem că în curând, şi culturile de primăvară vor fi compromise. Nici în centrul ţării nu a mai plouat în ultimul timp, iar pământul s-a crăpat.

"Acolo unde există posibilitatea de irigat să se exploateze orice posibilitate, pentru culturile de primăvară, în aşa fel încât buruienile să nu mai consume apa care şi aşa mai e puţină, să se facp lucrări cât mai puţine", a declarat Marian Verzea, directorul Institutului de Cercetare Fundulea.

Specialiştii spun că în judeţele Dolj, Mehedinţi şi Olt, apa potabilă ar putea fi raţionalizată între orele 22 şi 5.

Acest articol nu reprezintă consultanță financiară.

Newsletter zilnic money.ro

BET, curs valutar, știrea zilei — în 2 minute, înainte de 7:00.

Urmărește money.ro pe Google News

Articole înrudite