money.ro
Piețe financiaremoney.ro

Guvernul vrea sa relanseze industria avicola

Publicat la 02.06.2006, 16:41:13

Urmărește money.ro pe Google News
Distribuie:WhatsAppFacebookX
Guvernul vrea sa relanseze industria avicola

Guvernul analizeaza posibilitatea cresterii subventiilor, dar in acelasi timp, asteapta de la crescatorii de pasari sa se implice in efortul de recredibilizare a industriei carnii de pasare, a anuntat premierul.

Primul-ministru Calin Popescu-Tariceanu s-a intalnit vineri cu reprezentantii Uniunii Crescatorilor de Pasari din Romania pentru a discuta despre solutiile de redresare a industriei carnii de pasare.

Premierul a subliniat necesitatea ca toate companiile din acest sector agricol sa respecte masurile de biosecuritate pentru a preveni infectarea efectivelor de pasari cu virusul gripei aviare.

Ilie Van, presedintele Uniunii Crescatorilor de Pasari din Romania a afirmat ca in ultimii patru ani productia de carne de pasare s-a dublat, dar a subliniat ca o parte din productia pe 2006 este deja pe stoc.

Acest articol nu reprezintă consultanță financiară.

Newsletter zilnic money.ro

BET, curs valutar, știrea zilei — în 2 minute, înainte de 7:00.

Urmărește money.ro pe Google News

Articole înrudite