money.ro
Actualitatemoney.ro

Gyurcsany: Ţările participante la Nabucco vor semna un acord interguvernamental până în iulie

Publicat la 27.01.2009, 13:36:00

Urmărește money.ro pe Google News
Distribuie:WhatsAppFacebookX
Gyurcsany: Ţările participante la Nabucco vor semna un acord interguvernamental până în iulie

În lumina recentei crize a gazului dintre Moscova şi Kiev, europenii au apărat marţi la Budapesta proiectul gazoductului Nabucco, destinat să le reducă dependenţa energetică faţă de Rusia, dar care nu a obţinut încă finanţările necesare.

Lansat în 2002, proiectul ar trebui să conecteze regiunea caspică de centrul european de distribuţie de la Baumgarten, Austria. Conducta ar trebui să aibă o lungime de 3.300 de kilometri, traversând Turcia, Bulgaria, Ungaria şi România.

Delegaţii a circa 12 ţări de tranzit sau potenţiale furnizoare, precum şi ai Uniunii Europene, reuniţi la Budapesta, şi-au reafirmat sprijinul pentru acest gazoduct, care ar trebui să permită diversificarea din 2013 a aprovizionării cu gaz a Europei.

Sursa: NewsIn

Acest articol nu reprezintă consultanță financiară.

Newsletter zilnic money.ro

BET, curs valutar, știrea zilei — în 2 minute, înainte de 7:00.

Urmărește money.ro pe Google News

Articole înrudite