Ungaria va întruni criteriile de la Maastricht pentru adoptarea euro până în 2009 şi va adopta moneda europeană între 2010 şi 2014, a spus vineri premierul ungar, Ferenc Gyurcsany, la o conferinţă a bancherilor de la Atena, a relatat Reuters.
Gyurcsany a adăugat că se aşteaptă în 2007 la o creştere economică semnificativ mai mare decât prognozele guvernamanetale de 2,2%. Ungaria ar urma să înregistreze o creştere economică între 2,5% şi 3% din produsul intern brut (PIB) în 2007 şi care se va accelera până la aproximativ 4-4,5% până în 2009.
"Până în 2009, cred că vom întruni criteriile de la Maastricht şi putem elabora un program împreună cu banca centrală pentru adoptarea euro între 2010 şi 2014", a spus Gyurcsany bancherilor prezenţi la o conferinţă organizată la Atena de Institutul pentru Finanţe Internaţionale (Institute of International Finance).
Schimbarea ratei de schimb a forintului "nu este pe agenda" guvernamentală, în pofida speculaţiilor jucătorilor de pe piaţă cu privire la soarta culoarului de tranzacţionare de 30% al monedei ungare, a adăugat Gyurcsany, cu ocazia conferinţei de la Atena.
Creşterea economică a Ungariei s-a temperat accentuat de la nivelul de 3,9% din PIB înregistrat în 2006, iar inflaţia a urcat după ce guvernul a introdus majorări de taxe şi reduceri de cheltuieli, pentru a putea controla deficitul bugetar. Ungaria are cel mai mare deficit bugetar din cele 27 de state membre ale Uniunii Europene.
Gyurcsany a mai adăugat că inflaţia, care s-a accentuat până la nivelul de 9% în martie, se va tempera până la aproximativ 3% până la sfârşitul anului 2008.
Acest articol nu reprezintă consultanță financiară.
Newsletter zilnic money.ro
BET, curs valutar, știrea zilei — în 2 minute, înainte de 7:00.