money.ro
Piețe financiareMihai Barsan

Hidroelectrica asigură 40% din producţia de energie

Publicat la 24.04.2012, 10:03:25

Urmărește money.ro pe Google News
Distribuie:WhatsAppFacebookX
Hidroelectrica asigură 40% din producţia de energie

Compania produce, în general, aproximativ o treime din energia consumată la nivel naţional.

 

Transelectrica prezintă situaţia în timp real a sistemului energetic naţional, respectiv producţia de energie şi tipul de unităţi energetice în funcţiune la un momnet dat.

 

Potrivit datelor de la ora 12.00, Hidroelectrica a ajuns să asigure 40% din consum, în condiţiile în care compania are activată de aproape opt luni o clauză de forţă majoră cauzată de secetă.

 

Prin activarea acestei clauze, Hidroelectrica a redus livrările şi implicit producţia de energia, din cauza deficitului de apă.

 

Compania are o putere instalată de peste 6.000 MW, iar în prezent funcţionează cu o capacitate de 3.000 MW.

 

Producţia de energie în termocentrale pe cărbuni a scăzut la 26%, de la un nivel mediu de 40%, iar unităţile producătoare de energie regenerabilă acoperă aproape 7% din consumul la nivel naţional.

Acest articol nu reprezintă consultanță financiară.

Newsletter zilnic money.ro

BET, curs valutar, știrea zilei — în 2 minute, înainte de 7:00.

Urmărește money.ro pe Google News

Articole înrudite