Proiectul se numeşte "Formarea şi perfecţionarea personalului societăţii, în conformitate cu Strategia de dezvoltare a resurselor umane, bazată pe principiile îmbunătăţirii continue a întregii activităţi, în scopul creşterii capacităţii de adaptare a societăţii la mediul economic în schimbare". Acesta a demarat în 2 august şi are o perioadă de implementare de 21 de luni.
"Proiectul îşi propune o schimbare graduală de mentalitate în organizaţie prin introducerea conceptului kaizen, al îmbunătăţirii continue a performanţei proceselor în organizaţie, certificarea unui număr de specialişti din organizaţie pentru a continua formarea în îmbunătăţirea proceselor şi după finalizarea proiectului, asigurând sustenabilitatea proiectului, precum şi formarea a 17% dintre angajaţi în scopul îmbunătăţirii continue a activităţii lor, a proceselor", se arată într-un comunicat emis marţi de companie.
Contribuţia Hidroelectrica este de 600.000 lei, respectiv 40,95%, şi asistenţa financiară nerambursabilă este de 865.000 lei, respectiv 59,05%.
"Prin implementarea acestui proiect se promovează implemementarea filosofiei îmbunătăţirii continue în Hidroelectrica in scopul reducerii consumurilor şi costurilor, creşterii productivităţii muncii şi flexibilităţii în satisfacerea necesităţilor clienţilor interni şi externi ai societăţii", mai spun reprezentanţii companiei.
Hidroelectrica este cel mai mare producător de energie electrică şi servicii tehnologice de sistem din România. Compania este deţinută de statul român, prin Ministerul Economiei, Comerţului şi Mediului de Afaceri şi are peste 5.000 de angajaţi.
Hidroelectrica a acoperit anul trecut 27% din producţia de energie electrică a ţării şi foloseşte sursele regenerabile. Compania administrează 326 centrale hidroelectrice şi staţii de pompare, ce însumează o putere instalată de peste 6.300 MW.
Hidroelectrica investeşte 1,5 mil. lei în perfecţionarea angajaţilor, din fonduri europene
Publicat la 16.11.2010, 13:21:54
Acest articol nu reprezintă consultanță financiară.
Newsletter zilnic money.ro
BET, curs valutar, știrea zilei — în 2 minute, înainte de 7:00.
Articole înrudite

Piețe financiare
Cum funcționează ROBOR și de ce contează pentru creditul tău

Piețe financiare
Aur vs Bitcoin: ce păstrează mai bine valoarea
Piețe financiare
13 din 16 echipe din SuperLiga au o casă de pariuri pe tricou. Anglia a interzis, România merge înainte
Piețe financiare
Curs euro valabil luni, 24 august: 5.2581 lei. OMV a pierdut 0.93% pe BVB
Piețe financiare
