money.ro
Actualitatemoney.ro

Hipersurpriza lui Regis Mougel

Publicat la 11.09.2012, 11:32:38

Urmărește money.ro pe Google News
Distribuie:WhatsAppFacebookX
Hipersurpriza  lui Regis Mougel

Surse din piața de retail spun că numele lui Regis Mougel ar fi legat de un nou proiect de mari dimensiuni. Zvonul pare credibil, pentru că Mougel este printre responsabilii cu intrarea în România a două dintre cele mai importante nume din retail, hipermarketurile Cora și Auchan. Regis Mougel infirmă categoric acest zvon. Adevărul este undeva la mijloc, pentru că numele său este, acum și cel puțin în viitorul apropiat, legat de un proiect de retail. Dar unul infinit mai mic decât cele unde ne‑am fi gândit că l‑am putea găsi.


De anul trecut, managerul și investitorul de origine franceză conduce ieșirea din insolvență a lanțului de magazine deco Bamboo. Ați citit bine! Omul de afaceri care a obținut câteva milioane de euro din vânzarea participației în compania care opera magazinele Auchan conduce acum o firmă a cărei cifră de afaceri anuală, de 22 mil. lei în 2011, este mai mică decât vânzările dintr‑o săptămână ale unui hipermarket. Se ascunde ceva mai mult decât ne spune în spatele cuvintelor rostite din fotoliul de manager Bamboo?


Toate probabilitățile sugerează că Bamboo ar putea fi un pariu cu el sau un moment mai lung de respiro între două mari proiecte – nu ar fi prima dată când Mougel ar lua o pauză ca apoi să revină în forță, așa cum s‑a întâmplat după perioada sabatică între plecarea de la Cora și lansarea Auchan. Activitatea sa de acum poate fi catalogată un pariu pentru că, odată ieșită din insolvență, rețeaua Bamboo va intra în portofoliul firmei Baobab Investments Limited, controlată de Mougel și care, potrivit acestuia, nu este un vehicul de investiții creat pentru România, ci se va rezuma strict la această companie.


Bamboo în bulgărește. „Singura afacere din România în care sunt implicat acum este Bamboo și nimic mai mult“, spune Regis Mougel într‑un interviu pentru MONEY Magazine. Întâlnirea a avut loc înainte de a se întâmpla două evenimente importante în viața sa profesională (în momentul la care citiți, Bamboo a deschis deja un nou concept de magazin în AFI Palace, București) și personală deopotrivă – în foarte scurt timp, Mougel se va căsători cu o româncă. Despre afacerile din afara României, lasă doar să se înțeleagă că împreună cu familia sa deține în Franța o carieră de piatră care lucrează cu Lafarge. Niciun detaliu în plus.


Despre Bamboo, însă, detaliile sunt numeroase. La aproape doi ani de la intrarea în insolvență a firmei Andromede Décor, care operează magazinele, Regis Mougel se arată optimist în legătură cu parcursul celei mai mari rețele de magazine de decorațiuni și cadouri din România. Ca o paranteză, Bamboo nu are un competitor la fel de mare, majoritatea jucătorilor de pe această piață sunt fie magazine independente, fie rețele cu mai puțin de cinci unități, precum Bonsai Deco, care are trei spații comerciale în București. Este important de precizat că vorbim despre magazine cu o adresabilitate preponderent clasei medii, în condițiile în care 75% dintre produsele comercializate de Bamboo costă cel mult 20 de lei.


Deși nu vede ieșirea din insolvență până la sfârșitul anului, care cel mai probabil se va întâmpla în 2013, Regis Mougel știe că urmează o expansiune accentuată, dar nu agresivă. Doar în 2012 vor fi deschise două unități în București și Ploiești. Soluția pentru extindere este franciza, prin intermediul căreia brandul românesc Bamboo, înființat în 2003, va ajunge în toate marile orașe din România și va trece granița în țări precum Bulgaria, Ungaria și Turcia într‑un viitor foarte apropiat. „Avem discuții și negocieri foarte avansate“, spune el și subliniază că „este numai o chestiune de timp“ până ce planurile de pe hârtie se vor materializa în noi magazine. Dintre următoarele deschideri, 90% vor fi în sistem de franciză. În prezent, Bamboo are 15 magazine în toată țara, cu șapte mai puține față de momentul intrării în insolvență.


Saga Cora. În biroul său cu pereți din sticlă și vedere la Piața Charles de Gaulle, Regis Mougel este la fel de preocupat de businessul pe care îl conduce ca atunci când deschidea în România hipermarket după hipermarket. „Fiecare etapă și afacere își are provocările și satisfacțiile“, răspunde diplomat întrebat fiind dacă scoaterea Bamboo din insolvență nu este o treabă prea ușoară pentru un om de retail cu experiența sa. Amintirea perioadei de dinainte nu îl lasă rece – el are o experiență de peste 22 de ani în retail, iar pentru Cora lucra înainte să ajungă în România.


Plecarea lui Regis Mougel de la conducerea Cora România nu s‑a făcut în termeni amiabili. În 2004, la mai puțin de un an de la inaugurarea primului hipermarket din rețea, directorul general și întreaga sa echipă de conducere au fost demiși. Principalul motiv vehiculat la acea vreme și confirmat pentru MONEY Magazine de Mougel a fost reprezentat de schimbările de management de la conducerea întregului grup Louis Delhaize, care operează hipermarketurile Cora.


Ulterior, Regis Mougel, împreună cu foști colegi din managementul Cora România, a dat în judecată grupul franco‑belgian. La sfârșitul lui 2007, judecătorii au decis în favoarea reclamanților, iar francezul care lucrase 18 ani pentru rețeaua de hipermarketuri a avut câștig de cauză. Retailerul trebuia să îi plătească fostului CEO salariul pe o perioadă de aproape cinci ani; suma nu a fost făcută publică de nici una dintre părțile implicate.


Dar pentru a înțelege dimensiunea salariilor de la vârful rețelelor de retail, este de precizat o informație făcută publică în luna mai de către administratorul judiciar RVA Insolvency, care se ocupa atunci de dosarul de insolvență în cazul magazinelor Mic.ro și MiniMax Discount, în cazul cărora s‑a declarat deja falimentul. Dinu Patriciu, proprietarul celor două, îi plătea lui Richard Mansel, directorul executiv al diviziei de retail a Mercadia, care cuprindea rețelele, un salariu net de peste 25.000 lei (aproximativ 5.500 euro). În acest context, la un calcul simplist, putem estima că suma pe care a primit‑o fostul CEO Cora România este de ordinul sutelor de mii de euro.
Succesul Auchan. Însă Regis Mougel nu s‑a îmbogățit de pe urma acestei întâmplări, care, dincolo de aspectul financiar, poate fi văzută și ca o pată în CV‑ul său. Fostul profesor de biologie – înainte să își înceapă cariera în comerț, a predat în sistemul francez de învățământ – a făcut marea afacere de până acum prin vânzarea participației din MGV Distri‑Hiper, societate care opera hipermarketurile Auchan, către compania-mamă. Se întâmpla la începutul anului 2009, la patru ani de când, împreună cu fosta echipă de conducere Cora, Mougel a adus în România noul concept de hipermarket de tip discount. Grupul Auchan a cumpărat atunci 51% din companie – preluarea totală a magazinelor de către gigantul francez a fost stabilită încă de la începutul colaborării, mai ales că Auchan obișnuiește să intre pe o piață nouă doar prin investiții proprii. În România a intrat printr‑un parteneriat minoritar, cu 29% din acțiuni. Potrivit informațiilor disponibile, preluarea s‑a făcut în două etape succesive, pentru primii 20% Auchan a plătit șase mil. euro, potrivit unui raport anual, citat de „Ziarul Financiar“ la acea dată. În acest context, la un calcul care păstrează proporțiile, pentru pachetul de 51% grupul de retail ar fi putut plăti 15 mil. euro. Totuși, valoarea tranzacției finale a fost estimată de consultanții din retail și presa economică la 40–45 mil. euro. Regis Mougel a deținut 15% din MGV Distri‑Hiper. Puteți să intuiți cât a câștigat Mougel din acest extit.
Provocarea Bamboo. Revenind la cel de‑al treilea proiect din retail, într‑un comunicat de presă dat publicității la începutul anului trecut, când firma anunța intrarea în insolvență, Philippe Eustratiades, administrator al Andromede Décor, spunea că „decizia restructurării activităților companiei ne va permite să ne concentrăm pe obiective care asigură continuarea eficientă a activității pe termen lung“. Planul de restructurare viza selecția mai atentă a colecțiilor de pe rafturile magazinelor, eficientizarea politicii de achiziții și rentabilizarea punctelor de lucru. Toate acestea au intrat în atribuțiile lui Mougel.


Concret, de când se ocupă de afacerea Bamboo, ca „un favor pentru un prieten francez“, Regis Mougel a închis nouă magazine neperformante, a relocat un altul, a deschis două unități noi, a analizat pe toate părțile compania, iar ca răspuns la această analiză a îndepărtat toate cheltuielile ineficiente. Adică a închis depozitul propriu, a externalizat întreaga logistică și a restructurat anumite departamente, precum cel financiar‑contabil. La finalul lui 2011, rezultatul deciziilor sale s‑a văzut în profitul companiei, de 1,2 mil. lei, după doi ani de pierderi consistente – cu un an înainte, Andromede Décor a raportat pierderi de circa șase milioane de lei. Altfel spus, a pregătit terenul pentru preluarea unei firme sănătoase. Ce va face apoi? „Rămâne de văzut“, este răspunsul său.

Acest articol nu reprezintă consultanță financiară.

Newsletter zilnic money.ro

BET, curs valutar, știrea zilei — în 2 minute, înainte de 7:00.

Urmărește money.ro pe Google News

Articole înrudite