I.Lixandru: Vom intra în criză dacă până la 15 decembrie consumul nu îşi va reveni
Publicat la 11.11.2008, 19:27:17
Mobilitatea redusă a mărfurilor, pe fondul scăderii consumului în România şi în ţările partenere, va determina o criză a companiilor de transport, crede şeful Uniunii transportatorilor, Ion Lixandru. Conform pricipiului domino-ului, criza din sector va afecta şi societăţile de leasing şi de asigurare.
"Dacă încă personalul se mişcă, în partea de marfă simţim o scădere. Principalii noştri parteneri, Germania şi Italia au scăzut cu 25% traficul de marfă. Atunci automat se resimte şi în piaţa noastră. Pe acest final de an, până în 10-15 decembrie s-ar putea să rezistăm într-un echilibru de plăţi. După 15 decembrie, dacă nu îşi va reveni consumul, o să regăsim o prăbuşire a multor segmente de activitate: companiile de transport care nu îşi mai pot coordona plăţile, companii de leasing care nu-şi vor mai putea prelua obligaţiile asumate de transportatori, companii de asigurări care nu vor mai avea clienţi," a explicat preşedintele UNTRR, Ion Lixandru.
Recent, preşedintele Lukoil, Constantin Tampiza s-a autosesizat în privinţa faptului că transportatorii nu reduc preţurile în acelaşi ritm cu scăderea costului la carburanţi. Ion Lixandru spune că în preţul transportului trebuie incluse mai multe variabile: faptul că facturarea pentru companii se face cu o decontare de până la 60 de zile, variaţia cursului monedei naţionale, precum şi apropierea iernii. Ion Lixandru spune că din totalul clienţilor, companiile petroliere reprezintă doar 5%.
Acest articol nu reprezintă consultanță financiară.
Newsletter zilnic money.ro
BET, curs valutar, știrea zilei — în 2 minute, înainte de 7:00.



