money.ro
Piețe financiaremoney.ro

În august, în SUA, s-au înregistrat cele mai puţine tranzacţii imobiliare după 1991

Publicat la 26.09.2008, 12:57:27

Urmărește money.ro pe Google News
Distribuie:WhatsAppFacebookX
În august, în SUA, s-au înregistrat cele mai puţine tranzacţii imobiliare după 1991

Rata vânzărilor de imobile noi, cu 34 procente sub cea din 2007, este cea mai mică din Ianuarie '91, când declanşarea razboiului din Golf şi preţul ridicat al petrolului semnalau o posibilă recesiune. "Asistăm la un declin incredibil şi ne aşteptăm la ce e mai rău pentru 2009, poate chiar 2010.

Toate semnalele indică o recesiune iminentă, în cazul în care nu suntem deja în ea" a declarat Mike Larson, analist la Wiess Research. Preţul imobiliarelor în Statele Unite continuă să scadă şi e cu aproape 70% mai mic faţă maximul înregistrat în Iulie 2005. Preţul mediu al unui imobil nou vândut în August este de 221.900 de dolari, cu 5,5% mai mic decât în iulie şi cu 6,2% mai mic faţă de anul precedent. Trei din patru constructori afirmă că oferă finisaje gratuite sau altfel de stimulente pentru a menţine vânzările.

Un comunicat al Asociaţiei Dezvoltatorilor Imobiliari confirmă situaţia critică din sector, pe fondul scăderii dramatice a vânzărilor şi a creşterii numărului de proprietăţi nevandabile.




Acest articol nu reprezintă consultanță financiară.

Newsletter zilnic money.ro

BET, curs valutar, știrea zilei — în 2 minute, înainte de 7:00.

Urmărește money.ro pe Google News

Articole înrudite