Din cauza caniculei şi a vântului uscat, Grecia se confruntă din nou cu uriaşe incendii de pădure, de data aceasta în peninsula Corint, la 80 km sud de Atena.
Zeci de mii de hectare de pădure şi plantaţii de pomi fructiferi au fost distruse de flăcări. Focul a dus la evacuarea mănăstirii Stavros şi a zonei de turişti. Sute de pompieri, asistaţi de trei aerocisterne şi de elicoptere, au luptat ore în şir cu flăcările. Incendiul a transformat în cenuşă mari porţiuni din pădurile care înconjoară satul Solomos, iar flăcările s-au apropiat şi de autostrada din regiune, care a fost închisă traficului.
Regiunea este cultivată cu măslini, care au ars aproape în totalitate. De la începutul săptămânii, în peninsula elenă au izbucnit peste 100 de incendii de pădure. În unele cazuri, guvernul acuză şi imprudenţa omului sau chiar mâna criminală.
Incendii au izbucnit şi în regiunea Laconia, pe insula Zante, în Marea Ioniană, pe masivul Rhodopi şi pe insula Cephalonia. Meterologii anunţă în Grecia, şi pentru zilele următoare, temperaturi de 40 de grade.
Incendii de pădure în Grecia
Publicat la 19.07.2007, 17:43:28
Acest articol nu reprezintă consultanță financiară.
Newsletter zilnic money.ro
BET, curs valutar, știrea zilei — în 2 minute, înainte de 7:00.
Articole înrudite

Actualitate
Curs valutar: cine îl stabilește și de ce fluctuează

Actualitate
Primele trenuri private noi intră în circulație pe ruta București–Brașov. Pot atinge 200 km/h!

Actualitate
Șoferii români pot susține examenul pentru TIR în limba română, în Germania! Ce se schimbă din 18 august 2026

Actualitate
Sindicaliștii de la metrou spun că luna viitoare se va opri circulația trenurilor

Actualitate
