Inflaţia anualizată a ajuns în ianuarie la 7,26%
Publicat la 12.02.2008, 09:30:51
Preţurile de consum ale populaţiei au avut, în ianuarie, o creştere de 0,86%, susţinută de un avans al serviciilor de 2,12%. În acest context, rata inflaţiei din ultimele 12 luni a urcat la 7,26%, depăşind estimările analiştilor.
Mai mult, cifra reprezintă maximul ultimului an şi jumătate. Cele mai mari scumpiri în sectorul serviciilor au fost consemnate la telefonie (4,38%), servicii poştale (10,87%), aeriene (4,43%), apă şi canal, peste 2 procente.
Totodată, preţurile mărfurilor alimentare au urcat, în ianuarie faţă de decembrie cu 0,8%, avans susţinut de scumpirea fructelor cu 1,75%, a legumelor cu aproape 2 procente şi a pâinii cu 0,42%. Carnea s-a scumpit şi ea cu 0,34%, iar laptele cu 1,77%.
Singurele mărfuri alimentare care au înregistrat scăderi de preţuri au fost ouăle (0,87%) şi zahărul (0,25%). În ceea ce priveşte mărfurile nealimentare, avansul preţurilor a fost de 0,37%, cele mai importante majorări fiind înregistrate de autoturisme şi piese de schimb, 2,37%. S-au ieftinit în schimb medicamentele.
Potrivit sondajului realizat de The Money Channel în rândul analiştilor financiari, cel mai aproape de datele publicate de INS s-a situat Cătălin Măciucă, dealer MKB Romexterra. Acesta prognozase o inflaţie lunară de 0,85% pentru luna ianuarie şi o inflaţie anuală de 7,26%.
"Era clar că tot derapajul din cursul de schimb avea să se reflecte şi în preţuri. Au fost cele care au reacţionat cel mai rapid şi putea fi şi mai rău. Mă aştept ca în lunile următoare presiunea inflaţionaistă să scadă. Mă aştept ca preţurile la produsele alimenatre să intre într-un făgaş normal", a declarat astăzi Cătălinb Măciucă.
Topul scumpirilor şi ieftinirilor din luna ianuarie
Calculul Indicelui Preţurilor de Consum în 2008
Acest articol nu reprezintă consultanță financiară.
Newsletter zilnic money.ro
BET, curs valutar, știrea zilei — în 2 minute, înainte de 7:00.
Articole înrudite

Piețe financiare
Cum funcționează ROBOR și de ce contează pentru creditul tău

Piețe financiare
Aur vs Bitcoin: ce păstrează mai bine valoarea
Piețe financiare
13 din 16 echipe din SuperLiga au o casă de pariuri pe tricou. Anglia a interzis, România merge înainte
Piețe financiare
Curs euro valabil luni, 24 august: 5.2581 lei. OMV a pierdut 0.93% pe BVB
Piețe financiare
