Inspecţia Muncii a dat amenzi de peste două milioane de lei angajatorilor din domeniul panificaţiei
Publicat la 14.03.2008, 13:12:01
Potrivit Inspecţiei Muncii, din cei peste 1.500 de angajatori controlaţi, pentru 1.429 a aplicat amenzi în valoare totală de peste două milioane de lei.
Astfel, pentru nerespectarea legislaţiei privind relaţiile de muncă au fost sancţionaţi 660 de angajatori, care au primit amenzi de 574.700 de lei. Inspectorii au depistat 247 de persoane care îşi desfăşurau activitatea fără a avea încheiate contracte individuale de muncă, din care şapte minori. Cele mai frecvente încălcări ale prevederilor legislaţiei muncii au fost primirea la muncă a persoanelor fără întocmirea în formă scrisă a contractelor individuale de muncă, neacordarea concediilor de odihnă, nerespectarea duratei timpului de lucru şi a prevederilor legale privind repausul săptămânal.
În domeniul securităţii şi sănătăţii în muncă, Inspecţia Muncii a sancţionat 769 de angajatori, valoarea amenzilor fiind de 1.437.300 de lei. Inspectorii au dispus sistarea activităţii pentru patru societăţi, oprirea activităţii la locul de muncă pentru alte cinci societăţi şi au fost confiscate 130 de echipamente tehnice, acolo unde exista un pericol iminent de accidentare.
Cele mai frecvente deficienţe întâlnite au fost instruirea necorespunzătoare a salariaţilor în domeniul securităţii şi sănătăţii în muncă, neacordarea materialelor igienico-sanitare, tablouri electrice neasigurate corespunzător, nepunerea în funcţiune a instalaţiilor de ventilaţie sau neefectuarea instruirii la angajare.
Inspecţia Muncii a derulat, în perioada 5 - 7 martie, campania naţională pentru verificarea respectării prevederilor legale referitoare la securitatea şi sănătatea în muncă, precum şi identificarea cazurilor de muncă fără forme legale în domeniul fabricării produselor de morărit şi panificaţie.
Sursa: NewsIn
Acest articol nu reprezintă consultanță financiară.
Newsletter zilnic money.ro
BET, curs valutar, știrea zilei — în 2 minute, înainte de 7:00.
Articole înrudite
Piețe financiare
Curs euro valabil luni, 24 august: 5.2581 lei. OMV a pierdut 0.93% pe BVB
Piețe financiare
Ce urmărim săptămâna viitoare: INS publică estimarea PIB T2 2026 (estimare flash) și Eurostat - flash CPI Eurozonă, august 2026
Piețe financiare
BVB în săptămâna 17-21 august 2026: Electrica în avangarda creșterilor, pe fondul volatilității energetice

Piețe financiare
Ușoare creșteri pe bursă. Indicele BET se apropie de un record absolut
Piețe financiare
