Achitarea ratelor a intarziat cel putin 30 de zile, in aceasta perioada, pe toate cele opt categorii de imprumuturi studiate, frecventa acestor intarzieri crescand cu 21 de puncte de baza, la 2,65% in calculul unui indice al creditelor de consum, creat de asociatie.
“Acest fapt indica gradul de dificultate pe care-l intampina consumatorii americani”, a spus Nigel Gault, director la compania de research Global Insight Inc. “Oamenii s-au supraindatorat, au luat credite care nu constituiau o problema in momentul respectiv, atata timp cat pretul caselor era in continua crestere”, a spus reprezentantul Global Insight.
Creditorii, printre care American Express, a treia retea de carduri de credit ca marime si Capital One Financial Corp si-au dublat rezervele de capital pentru a acoperi dezechilibrul creat de incapacitatea clientilor de a-si achita datoriile fata de banca in trimestrul patru, pe fondul celei mai mai crize ale sectorului imobiliar din ultimii 25 de ani. Ponderea conturilor cardurilor de credit care au inregistrat intarzieri la plata ratelor a ajuns la 4,38% in trimestrul patru, potivit ABA, incetinirea economica reducand capacitatea de achitare a datoriilor de catre consumatori.
Cresterea totala a intarzierilor a fost determinata de creditele auto, care reprezinta doua treimi din creditele de consum, a precizat economistul sef ABA James Chesen. Intarzierile achitarii ratelor creditelor auto au crescut la 1,9% de la 1,81%, in timp ce in cazul imprumuturilor imobiliare s-a inregistrat o crestere de 2,29%, de la 2,87%.
“Cresterea delincventelor in domeniul creditelor este consistenta, intr-o economie care incetineste in mod constant”, a spus Chesen, precizand ca numarul intarzierilor platii ratelor va creste in primul semestru din 2008, in contextul in care “pretul alimentelor si al gazelor raman la un nivel ridicat iar cresterea venitului este redusa”.
Intarzierile la plata ratelor creditelor in SUA, la cel mai ridicat nivel din ultimii 15 ani
Publicat la 03.04.2008, 16:17:00
Acest articol nu reprezintă consultanță financiară.
Newsletter zilnic money.ro
BET, curs valutar, știrea zilei — în 2 minute, înainte de 7:00.
Articole înrudite

Piețe financiare
ETF vs fond mutual: care e mai bun pentru un român?

Piețe financiare
Cum funcționează ROBOR și de ce contează pentru creditul tău

Piețe financiare
Aur vs Bitcoin: ce păstrează mai bine valoarea
Piețe financiare
13 din 16 echipe din SuperLiga au o casă de pariuri pe tricou. Anglia a interzis, România merge înainte
Piețe financiare
