Investiţiile IT în industria de retail vor creşte cu 15-25% în fiecare din următorii trei ani
Publicat la 12.06.2008, 13:10:49
Potrivit International Data Corporation (IDC), un posibil răspuns la nevoia de eficienţă poate veni din partea soluţiilor IT, nevoia de IT în industria de retail aflându-se abia într-o fază incipientă. IDC se aşteaptă ca investiţiile IT din această verticală să crească foarte rapid, între 15 şi 25% de la an la an, în următorii trei ani.
Soluţiile IT dedicate acestei verticale se referă în general reducerea costurilor, optimizarea stocurilor, analiza predictivă a vânzărilor şi o atenţie deosebită alocată nevoilor clienţilor.
"Multe dintre soluţiile prezentate în cadrul evenimentului (n.r. IDC/Retail Insights CEE Logistics and Retail IT Solutions Road Show 2008) vor ajuta retailerii să-şi maximizeze profitul şi să rămână competitivi pe o piaţă aflată în plină dezvoltare", a precizat Călin Mirea.
Compania de analiză International Data Corporation publică mai mult de 25 de studii anuale, analize trimestriale şi baze de date conţinând informaţii esenţiale ale pieţei tehnologiei informaţiei din România. IDC are peste 900 de specialişti şi de mai bine de 43 de ani oferă informaţii şi experienţă în privinţa tehnologiilor şi oportunităţilor industriei, precum şi o imagine a tendinţelor la nivel global şi local în peste 90 de ţări din întreaga lume.
IDC este o subsidiară a International Data Group (IDG), o companie lideră pe plan mondial în privinţa cercetării şi organizării de evenimente tematice. IDG a fost fondată în anul 1964 şi în prezent numără peste 13.000 de angajaţi pe întreg mapamondul. IDG oferă o gamă largă de opţiuni media, pentru mai mult de 120 de milioane de clienţi, în 85 de ţări. Portofoliul produselor şi serviciilor furnizate de IDG acoperă şase domenii cheie, ce includ publicitatea tipărită şi online, evenimente şi conferinţe, cercetări de piaţă, educaţie şi training, precum şi soluţii de marketing la nivel global.
Sursa: NewsIn
Acest articol nu reprezintă consultanță financiară.
Newsletter zilnic money.ro
BET, curs valutar, știrea zilei — în 2 minute, înainte de 7:00.
Articole înrudite

Piețe financiare
Aur vs Bitcoin: ce păstrează mai bine valoarea
Piețe financiare
13 din 16 echipe din SuperLiga au o casă de pariuri pe tricou. Anglia a interzis, România merge înainte
Piețe financiare
Curs euro valabil luni, 24 august: 5.2581 lei. OMV a pierdut 0.93% pe BVB
Piețe financiare
Ce urmărim săptămâna viitoare: INS publică estimarea PIB T2 2026 (estimare flash) și Eurostat - flash CPI Eurozonă, august 2026
Piețe financiare
