Gradul de acoperire al deficitului contului curent prin investiţii străine directe a urcat uşor în iulie până la 38,7%, de la 38% în primele şase luni ale anului. Investiţiile străine directe ajunseseră la 2,965 miliarde euro în primul semestru al anului 2007.
În cadrul investiţiilor străine directe în perioada ianuarie-iulie, participaţiile la capital şi profitul reinvestit au reprezentat mai mult de jumătate respectiv 50,2%, iar creditele intragrup restul de 49,8%, potrivit BNR.
Investiţii străine au fost de 4 miliarde de euro în intervalul ianuarie-iulie al anului trecut, însă atunci acopereau peste 80% din deficitul contului curent, faţă de 38,7% în primele şapte luni ale anului în curs.
Deficitul de cont curent s-a adâncit, în primele şapte luni ale acestui an, cu 98,3% faţă de acelaşi interval din 2006, până la 8,87 miliarde euro, după ce avansare cu peste 108% în prima jumătate a anului, alimentat de dezechilibrul comercial în continuă agravare.
Investiţiile străine directe în România au scăzut cu peste 13% în primele şapte luni
Publicat la 14.09.2007, 13:10:19
Acest articol nu reprezintă consultanță financiară.
Newsletter zilnic money.ro
BET, curs valutar, știrea zilei — în 2 minute, înainte de 7:00.
Articole înrudite

Piețe financiare
Cum funcționează ROBOR și de ce contează pentru creditul tău

Piețe financiare
Aur vs Bitcoin: ce păstrează mai bine valoarea
Piețe financiare
13 din 16 echipe din SuperLiga au o casă de pariuri pe tricou. Anglia a interzis, România merge înainte
Piețe financiare
Curs euro valabil luni, 24 august: 5.2581 lei. OMV a pierdut 0.93% pe BVB
Piețe financiare
