Valoarea celor 99 de proiecte de investiţii aflate în desfăşurare depăşeste 8 miliarde de euro, 14 dintre acestea având deja o locaţie stabilită. Un sfert din totalul investitorilor străini sunt interesaţi de industria auto, conform reprezentanţilor ARIS, iar 70% din totalul proiectelor reprezintă investiţii Greenfield în România.
În următorii ani miza cea mare este atragerea nemţilor de la Voestalpine. Aceştia vor să construiască un combinat siderulgic integrat în valoare de 5 miliarde de euro. Potrivit ARIS, în cursă au mai rămas România, Bulgaria şi Ucraina. A doua posibilă investiţie are o valoare de 3 miliarde de euro , iar pe locul 3 se situează un investitor străin cu un buget de 450 de milioane de euro. Pentru ultimele 2 reprezentaţii ARIS nu au putut oferi din cauza clauzelor de confidenţialitate detalii despre companiile interesate sau secotrul în care vor să investească.
Interesul pentru România e destul de ridicat, potrivit reprezentanţilor ARIS, care au atras însă atenţia asupra problemei cauzate de numărul insuficient de parcuri industriale. În momentul de faţă există parcurile industriale ocupă o suprafaţă de 1.500 de hectare, însă reprezentanţii ARIS susţin că suprafaţa ar trebui mărită cu cel puţin 50% în următorii ani pentru a face faţă cererii din partea investitorilor străini.
Potrivit ARIS, investitorii străini solicită din ce în ce mai multe terenuri cu o suprafaţă medie de peste 100 de hectare.În prezent doar 4 parcuri industriale au o suprafaţă apropiată sau mai mare de 100 de hectare. Gestionarea parcurilor industriale se află în responsabilitatea Ministerului Administraţiei şi Internelor.
Concretizarea celor 99 de proiecte ar putea duce la creearea unui număr de 48.000 de locuri de muncă, susţine agenţia pentru investiţii străine.
Cea mai importantă consecinţă a unor asemenea investiţii este însă atragerea altor noi investitori străini. Astfel, Nokia a adus încă trei companii străine în România, iar Ford a atras alte patru companii.
Investitorii străini vor mai multe parcuri industriale
Publicat la 19.02.2008, 13:22:16
Acest articol nu reprezintă consultanță financiară.
Newsletter zilnic money.ro
BET, curs valutar, știrea zilei — în 2 minute, înainte de 7:00.
Articole înrudite

Piețe financiare
Cum funcționează ROBOR și de ce contează pentru creditul tău

Piețe financiare
Aur vs Bitcoin: ce păstrează mai bine valoarea
Piețe financiare
13 din 16 echipe din SuperLiga au o casă de pariuri pe tricou. Anglia a interzis, România merge înainte
Piețe financiare
Curs euro valabil luni, 24 august: 5.2581 lei. OMV a pierdut 0.93% pe BVB
Piețe financiare
