- În urma eforturilor noastre intense și consecvente la nivel politico-diplomatic pe care le-am coordonat personal (…) rezultate remarcabile diplomatic și militar.
- După anexarea ilegală de către Rusia am început un proces complex de adaptare politico-militară a NATO. România a fost profund angajată în aceste demersuri.
- Această structură reflectă hotărârea României, aliaților și NATO ca întreg de alucra împreună în solidaritate și deplină unitate pentru a întări NATO în regiunea Mării Negre, pe flancul estic.
- În timpul relativ scurt am înregistrat progrese semnificative în ce privește creșterea capacității operaționale.
- NATO promovează și asigură apărarea colectivă a statelor membre, apără valorile democratice, facilitează cooperarea între aliați și previne conflictele. Brigada sud-est este parte a acestor demersuri.
- NATO reprezintă fără niciun dubiu cea mai solidă garanție de securitate pentru România.
- Evoluțiile actuale din securitatea noastră apropiată dovedesc că măsurile NATO sunt necesare, iar România trebuie să își îndeplinească obligațiile în cadrul alianței.
- Deciziile recente luate de SUA și Franța de a asigura o prezență militară concretă în România reprezintă un semnal ferm de coerență și consistență.
- Salut angajamentul solid și substanțial al Poloniei în țara noastră. Trupele polone aflate efectiv în țara noastră, alături de trupele române din Polonia reprezintă expresia concretă a parteneriatului București-Varșovia.
- Vom mobiliza în continuare capabilitățile militare. Angajamentul de a aloca cel din 2% din PIB pentru Apărare rămâne neschimbat ceea ce va duce la creșterea continuă de apărare a țării noastre.
- Dăm consistență României de pilon de stabilitate la nivel regional.
- Suntem preocupați să consolidăm capacitatea de reacție și reziliență.
- În acest context este deosebit de importantă o cooperare complementară întărită NATO-UE în domeniul securității. Conjugarea eforturilor aduce valoare adăugată, cu evitarea oricăror duplicări.
Iohannis, discurs despre angajamentele militare ale României în fața unei brigăzi NATO
Publicat la 10.02.2022, 11:04:14
Președintele Klaus Iohannis a făcut, joi, o vizită la Brigada Multinațională Sud-Est a NATO, potrivit Administrației Prezidențiale. Brigada NATO este amplasată în sediul Batalionului 26 Infanterie „Neagoe Basarab”. Președintele a fost însoțit de ministrul Apărării, Vasile Dâncu.
Iohannis a reiterat angajamentul României de a aloca 2% din Produsul Intern Brut pentru Apărare și a subliniat că NATO reprezintă cea mai solidă garanție de securitate a țării noastre.
Președintele a mai spus că prin acțiunile din ultima vreme ”se dă consistență României ca pilon de stabilitate la nivel regional”.
Iohannis a mai transmis că există o preocupare semnificativă pentru consolidarea capacității de reacție și reziliență a României. Președintele a subliniat și nevoia de ”cooperare complementară întărită NATO-UE în domeniul securității”.
Iohannis a salutat atât decizia SUA și a Franței de a spori prezența militară în România, cât și parteneriatul româno-polon în domeniul apărării și securității.
Principalele declarații:
Acest articol nu reprezintă consultanță financiară.
Newsletter zilnic money.ro
BET, curs valutar, știrea zilei — în 2 minute, înainte de 7:00.


