Preşedintele Klaus Iohannis a anunţat, marţi, că Guvernul trebuie să-i transmită subiectele aflate pe ordinea de zi a şedinţelor, precizând că Executivul are „această agendă ocultă, ordinea suplimentară, care nu respectă rigorile legii".
„Aici e o problemă care nu a fost bine înţeleasă de persoanele care au ajutat-o pe doamna premier să îmi scrie răspunsul. E nevoie de transparenţă în actul decizional, deci lucrurile nu trebuie publicate cu 24 de ore înainte, pentru a fi luat act de ele. Există şi această agendă ocultă a Guvernului, ordinea suplimentară, care nu respectă rigorile legii, pentru că nu poţi să vii cu un act care nu a fost supus dezbaterii. Sunt acte care figurează la capitolul confidenţial. Ori pe site-ul Guvernului nu poate să apară. Deci Guvernul trebuie să îmi trimită tot. Nu mă trimite doamna premier să citesc site-ul guvernului, unde de multe ori s-a publicat altceva, ca să ne amintim de nefericita OUG 13. Căderea de a stabili acest lucru este la preşedinte şi nu la premier", a declarat Klaus Iohannis.
Preşedintele a mai declarat că în România democraţia este în pericol şi s-a întrebat cum se poate ca în anul 2018 să ajungem „să discutăm pe faţă despre amnistie şi graţiere pentru că nişte penali conduc partidul de guvernare".
„Poate vă amintiţi acea fază când am spus fără penali, când am spus că atâta timp cât voi fi preşedinte nu vom avea premier penal. E bine să judecăm pe cine votăm, ce votăm. Dar cel mai important lucru e să votăm. În 2016 au considerat că nici unii, nici alţii nu sunt grozavi şi iată catastrofa. Cum putem să ajungem în anul 2018 şi să discutăm pe faţă despre amnistie şi graţiere pentru că nişte penali conduc partidul de guvernare? Nici după război persoane penale nu au ajuns la conducerea statului şi dacă a dat Ceauşescu graţiere a dat-o pentru că a fost o aniversare a statului, dar în niciun caz ca să spele dosare. În România democraţia este în pericol şi trebuie să fim conştienţi de acest lucru”, a mai spus Iohannis.
„Faptul că România a ajuns în anul 2018 să discutăm dacă să dăm amnistie şi graţiere pentru infractori este inimaginabil, când la Revoluţie am luptat pentru o democraţie, pentru un stat de drept", a completat șeful statului.
În ceea ce privește participarea sa la ședințele de Guvern, președintele a spus: sincer nu cred că mă refuză doamna prim-ministru.
„O să merg la ședințele de Guvern, președinția Consiliului UE nu se termină după Crăciun și Anul Nou. Cred că se bucură și membrii Guvernului dacă merg și le explic personal ce s-a discutat la Bruxelles”, a spus șeful statului.


