La trei săptămâni după apariţia sa în Statele Unite, versiunea piratată a tabletei celor de la Apple se poate găsi deja în anumite magazine din China, notează publicaţia franceză La Tribune. Astfel, în magazinele de electronice din Shenzen, de la frontiera cu Hong Kong-ul se se găseşte, alături de iPhone sau MacBook piratate sau de sisteme de operare Windows 7 la doi dolari bucata, şi versiunea chinezească a iPad-ului.
“Este doar prima versiune, brută”, spune Lin, vânzător într-un astfel de magazin. “Chiar dacă forma nu este chiar aceeaşi, aspectul exterior este foarte apropiat de cel al iPad-ului, aşa că nu credeam că vânzările noastre vor fi foarte afectate” spune el, precizând că doar timpul prea scurt este cauza diferenţelor faţă de produsul original. Chinezul spiune că fabricile chinezeşti deja lucrează la noi versiuni ale tabletei şi că vor fi fi capabile să scoată pe piaţă, în curând, o “copie mult mai reuşită”.
Falsificatorii chinezi s-au mişcat mai repede decât de obicei cu iPad-ul, pentru a profita de întârzierea cu care are loc lansarea doritului produs la nivel mondial faţă de lansarea de pe piaţa americană. Pe site-urile de vânzări online din China, falsul iPad este vândut cu 2.800 de yuani (410 dolari) faţă de 4.000-6.000 de yuani, cât se cere pentru un iPad prezentat ca autentic, produs de Apple.
Chinezii au copiat deja iPad-ul
Publicat la 26.04.2010, 14:13:41
Acest articol nu reprezintă consultanță financiară.
Newsletter zilnic money.ro
BET, curs valutar, știrea zilei — în 2 minute, înainte de 7:00.
Articole înrudite

Tech
Irina Socol și pariul pe tehnologia românească: de la o generație care a construit industria IT la SIMAVI, compania care joacă astăzi în liga proiectelor europene

Tech
Țara în care fiecare cetățean primește de la stat 10.000 de dolari locali! Econoomia a crescut spectaculos datorită exportului de cipuri

Tech
Viitorul afacerilor românești, decis de cunoștințe în AI

Tech
Apple TV se lansează în România! Cât va costa abonamentul și ce seriale vor putea vedea

Tech
