Iresponsabilitatea găștii lui Dragnea era evidentă: Ei sunt cei care acum țipă și sunt disperați
Publicat la 11.08.2020, 17:27:04
Florin Cîțu susține că în ultimii doi ani de Guvernare, PSD-ul a dublat deficitul bugetar, exact în perioada în care creșterea economică avea un potențial ridicat.
„#RomaniaFaraPSD - mai este putin.
În perioada 2017-2019 PSD a DUBLAT deficitul bugetar. Un gest criminal pentru că atunci eram în perioada de creștere economică peste potențial.
Romania era SINGURA țară din UE unde creștea defcitul de la un al altul, avea cel mai mare deficit bugetar și cea mai mare inflație. Așa au distrus socialiștii, alaturi de lacheii lor din Parlament, Romania.
În tot acest timp aproape jumătate din țările membre UE aveau SURPLUS bugetar și TOATE reduceau deficitul de la un an la altul.
In acelasi timp socilistii au lasat un munte de facturi neplatite: la start-up nation, decontarea concediilor medicale, rambursarea TVA, PNDL, aparare etc. Zeci de miliarde de facuturi NEPLATITE”, scrie Cîțu pe facebook.
Totodată, acesta a mai precizat că acest lucru se datorează „găștii lui Dragnea” în frunte cu Tăriceanu care în fiecare an „au tăiat banii de la investiții”.
„Iresponsabilitatea găștii lui Dragnea susținută de Calin Popescu Tariceanu și alții era evidenta și am semnalat-o din primul moment. În FIECARE an, fară excepție, au TĂIAT banii de la investiții pentru a creste cheltuielile neproductive și a umple buzunarele baronilor locali.
Guvernarea Dragnea-Tariceanu a votat legi fară sursa de finanțare care au dus cheltuielile cu salarii și ajutoare sociale la peste 80% din venituri fiscale + contribuții!!! Asta a fost guvernarea socialistă.
Tot grupul infracțional condus de cei doi a votat TVA defalcat care a bulversat tot sistemul economic, OUG 114 care SUPRATAXA TOATĂ economia, suprataxarea contractelor part time (adică te impozitau chiar daca nu lucrai) , supraacciza la combustibil care a dus la EXPLOZIA prețului la combustibil și implicit a inflației în economie.
Aceștia sunt cei care acum țipă și sunt disperați. Au distrus economia și stiu că vine nota de plata la alegerile locale și parlamentare.
O mare parte din măgăriile pe care le-au adoptat le-am corectat deja de la începutul anului. Le vom corecta și pe restul în perioada care urmează.
Dar cel mai important lucru este să scăpam Romania de PSD și lacheii lor din Parlament”, mai scrie Cîțu.
Acest articol nu reprezintă consultanță financiară.
Newsletter zilnic money.ro
BET, curs valutar, știrea zilei — în 2 minute, înainte de 7:00.
Articole înrudite
Piețe financiare
BVB în săptămâna 17-21 august 2026: Electrica în avangarda creșterilor, pe fondul volatilității energetice

Piețe financiare
Ușoare creșteri pe bursă. Indicele BET se apropie de un record absolut
Piețe financiare
Curs BNR valabil 22 august 2026: 1 euro = 5.2581 lei. Leul a slăbit toată săptămâna
Piețe financiare
Curs euro joi: 5.2535 lei. Fondul Proprietatea a pierdut 0.64% pe BVB

Piețe financiare
