money.ro
Piețe financiareSorin Simon

Islandezii refuză să plătească datoriile băncii Icesave. Marea Britanie şi Olanda dau în judecată Islanda

Publicat la 11.04.2011, 08:37:15

Urmărește money.ro pe Google News
Distribuie:WhatsAppFacebookX
Islandezii refuză să plătească datoriile băncii Icesave. Marea Britanie şi Olanda dau în judecată Islanda

Presa internaţională citează o declaraţie a secretarul de stat britanic Danny Alexander care a afirmat că Executivul britanic, „decepţionat” de rezultatul referendumului islandez asupra urmărilor falimentului Icesave, analizează posibilitatea unui atac în justiţie. Afirmaţia vine după ce islandezii au respinsa sambata, prin referendum, acordul privind rambursarea fondurilor reclamate de Londra si Haga, dupa falimentul bancii Icesave din 2008.

Acordul prevede eşalonarea, pana in 2046, a plăţii celor 3,9 miliarde de euro pierduţi de cei 340.000 de deponenti britanici si olandezi. Majoritatea islandezilor a respins însă preluarea de către stat a datoriei băncii private islandeze. Este, de altfel, al doilea proiect respins de electorat după cel din martie 2010. Parlamentul de la Reykjavik a aprobat planul de rambursare, dar președintele islandez Olafur Ragnar Grimsson a refuzat să semneze decretul, ceea ce a dus automat la organizarea unui referendum.

Autorităţile islandeze şi-au declarat dezamăgirea faţă de rezultatele scrutinului şi au precizat că vor încerca să ramburseze o mare parte a datoriei cu activele băncii falimentare Landsbanki, banca-mama a Icesave. Niels Redeker, purtător de cuvânt al Ministerului olandez de Finanţe a declarat că problema se află acum exclusiv în mâna justiţiei. Autoritatea Europeană de Supraveghere a început, de altfel, o acțiune în instanță împotriva Islandei pe care o acuză că a rambursat banii către cetăţenii săi, dar nu şi către cei străini.

Acest articol nu reprezintă consultanță financiară.

Newsletter zilnic money.ro

BET, curs valutar, știrea zilei — în 2 minute, înainte de 7:00.

Urmărește money.ro pe Google News

Articole înrudite