Victorii pentru Carlos Moya, Julien Benneteau, Oscar Hernandez şi Ivan Ljubicic în turul 2 al Mastersului de tenis de la Hamburg. Singurul favorit care a părăsit competiţia a fost britanicul Andy Murray care a abandonat meciul cu Fillipo Volandri din cauza unei accidentari la coasta.
Calificare fără emoţii pentru favoriţi în trul trei al Mastersului de la Hamburg. Campionul de la Roland Garros din 1998, Carlos Moya a trecut fără probleme de americanul Mardy Fish, scor 6-0, 6-3. Succes tot în două seturi şi pentru Julien Benneteau.
Francezul a dispus de germanul Rainer Schuettler cu scorul de 7-6, 6-2. Un alt german care a părăsit competiţia a fost Benjamin Becker. Becker s-a înclinat în faţa spaniolului venit din calificări Oscar Hernandez după trei seturi istovitoare, rezultat final 6-3, 6-7, 6-3. Succes şi pentru favoritul numărul 7, Ivan Ljubicic care a trecut în trei seturi, 6-4, 2-6, 6-2 de francezul Florent Serra.
Singurii favoriţi care au părăsit competiţia au fost Andy Murray şi Mihail Iujnîi. Britanicul a declarat forfeit în faţa italianului Fillipo Volandri din cauza unei accidentări la spate în timp ce rusul a pierdut meciul cu germanul Florian Mayer, scor final 6-4, 2-6, 7-6.



