Jandarmerii clujeni continuă seria amenzilor aplicate celor care au cântat la UNTOLD 2023.
Potrivit unui comunicat de presă, Gruparea de Jandarmi Mobilă Cluj-Napoca anunță că a aplicat sancțiuni contravenționale pentru patru artiști care au urcat pe scena festivalului UNTOLD 2023.
Este vorba despre Paraziții și Macanache, trupe amendate de jandarmi pentru că la UNTOLD au interpretat cântece cu versuri care conțin un limbaj vulgar, licențios sau rasist.
Amenzile s-au dat în urma analizării imaginilor și a înregistrărilor video din timpul festivalului.
„Cele 4 persoane au fost sancționate cu amendă în valoare de 1.000 de lei fiecare, conform art. 2, alin 1) din Legea 61/1991 pentru sancționarea faptelor de încălcare a unor norme de conviețuire socială, a ordinii și liniștii publice.
În continuare, ne reafirmă angajamentul de a proteja drepturile și libertățile individuale ale tuturor persoanelor, indiferent de categoria socială sau etnică, atâta timp cât acestea respectă prevederile legale”, transmite Jandarmeria Cluj.


