Jumătate din emitenţi cresc cu peste 14% la mijlocul şedinţei
Publicat la 14.10.2008, 09:55:57
Jumătate din emitenţi cresc cu peste 14% la mijlocul şedinţei. Bursa continuă să urce semnificativ pe fondul optimismului ce a cuprins toate pieţele internaţionale.
La mijlocul şedinţei, aproximativ 26 de emitenţi au rămas fără vânzători, iar aproape jumătate din companii aveau aprecieri în apropierea maximului de 15%. Printre acestea se numărau sif-urile, acţiuni din sectorul bancar, de utilităţi, farmaceutic sau chimic.
BET FI avea un avans de 14,6%, BET câştiga aproape 10% iar indicele general BET C marca o apreciere de 10,6%. Potrivit codului BVB, limita maximă de variaţie este de 15%. Orice ordin pe o acţiune care depăşeşte acestă limită de preţ nu este acceptată de sistemul de tranzacţionare al Bursei.
Acest articol nu reprezintă consultanță financiară.
Newsletter zilnic money.ro
BET, curs valutar, știrea zilei — în 2 minute, înainte de 7:00.
Articole înrudite

Piețe financiare
Cum funcționează ROBOR și de ce contează pentru creditul tău

Piețe financiare
Aur vs Bitcoin: ce păstrează mai bine valoarea
Piețe financiare
13 din 16 echipe din SuperLiga au o casă de pariuri pe tricou. Anglia a interzis, România merge înainte
Piețe financiare
Curs euro valabil luni, 24 august: 5.2581 lei. OMV a pierdut 0.93% pe BVB
Piețe financiare
