Pentru șeful statului, decizia PSD nu are fundament, întrucât Guvernul a luat măsurile necesare, astfel încât răspândirea pandemiei să fie limitată, iar economia să fie repornită. ”Mi se pare greşit şi lipsit de bun simţ şi de fundament”, a afirmat preşedintele.
”Asta cu moţiunea este pur formal un instrument al opoziţiei, dar să vii cu moţiune de cenzură sau cu ameninţarea ei într-o situaţie de criză sanitară mi se pare greşit şi lipsit de bun simţ şi de fundament. Acuzaţiile sunt nefondate”, a afirmat, joi, preşedintele Klaus IOhannis, referitor la moţiunea de cenzură anunţată de PSD.
Preşedintele afirmă că nu există motive pentru demiterea Guvernului.
”De ce să demiţi Guvernul? Că a luat măsurile necesare, că a luat măsurile la timp, că am reuşit să împiedicăm extinderea epidemiei, că au venit cu măsuri de revigorare economică care produc rezultate? Mi se pare lipsit de sens şi de bun simţ politic”, a mai declarat preşedintele.





