money.ro
Actualitatemoney.ro

Legea privind finantarea partidelor se discuta astazi

Publicat la 21.06.2006, 08:53:37

Urmărește money.ro pe Google News
Distribuie:WhatsAppFacebookX
Legea privind finantarea partidelor se discuta astazi

Senatorii dezbat, astazi, proiectul de lege privind finantarea partidelor politice si a campaniilor electorale. Legea, propusa de Ministerul Justitiei, a trecut deja de votul comisiei juridice, care au adus o serie de amendamente importante.

Cuantumul valorilor maxime permise pentru candidatii propusi s-a majorat considerabil. Astfel, senatorii si deputatii pot cheltui in campanie 350 de salarii minime brute pe tara, fata de 150 cat era prevazut in textul initial, adica aproximativ un 1,1 miliarde de lei vechi.

In schimb, senatorii nu au modificat limita maxima a cheltuieilor ce pot fi efectuate de un candidat la presedintie. Legea privind finantarea partidelor politice si a campaniilor electorale este o cerinta a Comisiei Europene inclusa in Raportul de tara. Ministrul Justitiei, Monica Macovei, a cerut asumarea raspunderii pe acest proiect daca Parlamentul va tergiversa adoptarea lui.

Acest articol nu reprezintă consultanță financiară.

Newsletter zilnic money.ro

BET, curs valutar, știrea zilei — în 2 minute, înainte de 7:00.

Urmărește money.ro pe Google News

Articole înrudite