Legea referendumului a fost modificată de Camera Deputaţilor
Publicat la 21.03.2007, 12:07:08
Deputaţii au stabilit, miercuri, că preşedintele poate fi demis cu voturile a jumătate plus unu dintre cetăţenii care se prezintă la referendum. Deputaţii au modificat articolele despre care Curtea Constituţională susţine că ar încălca legea fundamentală.
Reprezentanţii PD au anunţat că vor ataca şi această nouă modificare la Curtea Constitutuţională.
Modificarea a fost adoptată cu 198 de voturi "pentru", 46 "împotrivă" şi două abţineri. Cei care au votat pentru simplificarea demiterii sunt reprezentanţii PSD, PNL, PRM, UDMR şi PC, dar şi doi democrati, Dumitru Puzdrea şi Radu Drăguş.
Modificarea, într-o nouă formulare, se află pentru a treia oară în dezbaterea plenului, după ce Curtea Constituţională a dat aviz negativ unor amendamente adoptate în urmă cu câteva săptămâni.
Acest articol nu reprezintă consultanță financiară.
Newsletter zilnic money.ro
BET, curs valutar, știrea zilei — în 2 minute, înainte de 7:00.
Articole înrudite

Actualitate
Proiectul RAPID – investiție în oameni și comunități. Cum poate transferul de cunoștințe să transforme agricultura rurală din România
Actualitate
Astăzi în istorie, 24 august: Krugerrand-ul aur intră pe piață
Actualitate
Citatul zilei, 24 august 2026: Investitorul individual are un avantaj constant

Actualitate
Ce verifici înainte să cumperi un apartament

Actualitate
