Leul atinge un nou nivel maxim al acestui an, după o uşoară apreciere la 3,5614 lei/euro
Publicat la 23.04.2008, 10:57:56
Moneda naţională s-a apreciat nesemnificativ miercuri, până la 3,5614 lei/euro, potrivit cursului de referinţă afişat de banca centrală, suficient însă pentru a atinge un nou nivel maxim al anului, pe o piaţă care a urmat îndeaproape evoluţia celorlalte pieţe emergente, susţin dealerii.
Banca Naţională a României afişase marţi un curs de referinţă de 3,5638 lei/euro.
Cursul leului nu a mai atins un nivel atât de scăzut din 27 decembrie 2007, când BNR afişase un curs de referinţă de 3,5282 lei/euro.
"Leul a fluctuat într-un interval restrâns în această şedinţă. Evoluţia monedei naţionale depinde mult de cea a altor valute emergente din regiune", a declarat pentru NewsIn dealerul Băncii Comerciale Române (BCR) Narcis Noaghea.
În primele ore de tranzacţionare, moneda naţională a rămas aproape de nivelul de 3,55 lei/euro, atins spre finalul şedinţei precedente, însă după ora 11:00 leul a început să se deprecieze, iar la 13:20, băncile cumpărau un euro cu 3,5780 lei şi îl vindeau cu 3,5820 lei.
Faţă de moneda americană, cursul de referinţă de miercuri indică o uşoară întărire a leului, până la 2,2319 lei/dolar, de la 2,2350 lei/dolar în ziua precedentă. Acest nivel nu a mai fost atins de aproape opt ani, din 14 august 2000, când BNR afişase un curs de referinţă de 2,2316 lei/dolar.
Miercuri este şi ultima zi de constituire a rezervelor minime obligatorii. Data limită pentru plata impozitelor şi taxelor la bugetul de stat este 25 aprilie.
Sursa: NewsIn
Acest articol nu reprezintă consultanță financiară.
Newsletter zilnic money.ro
BET, curs valutar, știrea zilei — în 2 minute, înainte de 7:00.





