money.ro
Actualitatemoney.ro

Leul atinge un nou nivel maxim al acestui an, după o uşoară apreciere la 3,5638 lei/euro

Publicat la 22.04.2008, 10:52:46

Urmărește money.ro pe Google News
Distribuie:WhatsAppFacebookX
Leul atinge un nou nivel maxim al acestui an, după o uşoară apreciere la 3,5638 lei/euro
Moneda naţională s-a apreciat nesemnificativ până la 3,5638 lei/euro, la cursul de referinţă al BNR, suficient însă pentru a atinge un nou nivel maxim al anului, pe o piaţă calmă, marcată de tendinţa regională şi de aşteptarea evoluţiei lichidităţii din următoarea zile, spun dealerii.

Cursul leului nu a mai atins un nivel atât de scăzut din 27 decembrie 2007, când Banca Naţională a României (BNR) afişase un curs de referinţă de 3,5282 lei/euro.

Leul s-a apreciat însă semnificativ faţă de dolar, cu 0,54% până la 2,2350 lei/dolar, nivel pe care nu îl mai atinsese de aproape opt ani, din 15 august 2000, când BNR afişase un curs de referinţă de 2,2349 lei/dolar.

Moneda naţională a fluctuat într-un culoar îngust în prima parte a şedinţei de tranzacţionare de marţi, între 3,5575-3,5680 lei/euro, iar la ora 13:30, leul era cotat cu 3,5590-3,5640 lei/euro. "Este şi o tendinţă regională, dar se aşteaptă în piaţă şi mişcările de lichidităţi de la finalul săptămânii", a declarat pentru NewsIn dealerul şef al Băncii Transilvania, Ioan Bîrle.

În această săptămână este ultima zi de constituire a rezervelor minime obligatorii, pe 23 aprilie, şi data limită pentru plata impozitelor şi taxelor la bugetul de stat, pe 25 aprilie.

Pe pieţele internaţionale, moneda americană s-a depreciat marţi până la cotaţii de peste 1,59 doalri/euro, iar la 13:30 ora României, euro era cotat la 1,5929 dolari.

Sursa: NewsIn

Acest articol nu reprezintă consultanță financiară.

Newsletter zilnic money.ro

BET, curs valutar, știrea zilei — în 2 minute, înainte de 7:00.

Urmărește money.ro pe Google News

Articole înrudite