Leul câştigă un ban spre finalul zilei de luni, în revenire faţă de nivelul de vineri
Publicat la 25.02.2008, 15:28:28
Moneda naţională a câştigat un ban spre finalul şedinţei de luni faţă de vineri seară, până aproape de 3,65 lei/euro, într-o mişcare de revenire după deprecierea de la finalul săptămânii trecute, spre deosebire de tendinţa urmată de alte valute din regiune, susţin dealerii.
"Pe piaţa valutară am asistat la o revenire a leului după ce, săptămâna trecută, cursul a urcat, testând anumite niveluri de rezistenţă. În regiune, zlotul polonez şi forintul unguresc s-au depreciat, dar este greu de spus dacă a existat vreo legătură între scăderile valutelor din regiune şi întărirea leului, pe fondul unor eventuale speculaţii", a declarat analistul Credit Europe Bank, Georgiana Constantinescu, pentru NewsIn.
Leul s-a apreciat relativ constant de-a lungul zilei de luni, de la 3,67 la 3,6490 lei/euro. La ora 17:20, băncile cumpărau un euro cu 3,6520 lei şi îl vindeau cu 3,6570 lei.
Banca Naţională a României (BNR) a afişat luni un curs de referinţă ce arată o apreciere a leului cu 0,38% faţă de nivelul afişat vineri, până la 3,6590 lei/euro.
Sursa: NewsIn
Acest articol nu reprezintă consultanță financiară.
Newsletter zilnic money.ro
BET, curs valutar, știrea zilei — în 2 minute, înainte de 7:00.





