Leul, la minimul ultimilor trei ani şi jumătate în raport cu euro
Publicat la 03.10.2008, 10:25:12
Asta după ce, spun specialiştii, investorii au ridicat steagul roşu în ceea ce priveşte riscurile cu care se confruntă statele emergente, implicit şi România, în contextul crizei globale. Astfel, toate monedele din regiune au scăzut puternic în raport cu euro, iar cap de afiş a fost leul românesc.
"Strict nominal, dacă ne uităm la valori, moneda naţională e cea mai afectată", a declarat Dragoş Balaci, dealer şef ABN AMRO.
Dealerii spun că vânzările de lei au fost masive iar volumele transferate importante. În acest context, Banca Naţională a calculat un curs de referinţă de 3,8720 de lei pentru un euro, cel mai ridicat nivel din ianuarie 2005. În ultima săptămână moneda naţională a pierdut peste 4,3% în faţa celei europene. În topul scăderilor din regiune urmează forintul maghiar care s-a depreciat cu 2,8% şi zlotul polonez cu 1,8%.
"Mă aştept ca BNR să intervină la un anumit punct. Eu mă gândeam că va interveni la 3,85. Nu a făcut-o pentru că o bancă centrală nu îşi stabileşte cursuri din astea bătute în cuie. Eu cred că în momente din astea în care incertitudinea mondială e la cote ridicate. Eu cred că BNR are nevoie de mai multe informaţii şi nu se aruncă doar aşa că a trecut un anumit prag rotund, însă becul roşu cred că s-a aprins şi cred că în următoarele zile vom vedea şi o intervenţie", a precizat Radu Limpede, analist economic.
În ultima săptămână moneda naţională a pierdut peste 4,3% în faţa celei europene. În topul scăderilor din regiune urmează forintul maghiar care s-a depreciat cu 2,8% şi zlotul polonez cu 1,8%. De cealaltă parte, dolarul american se îndreaptă spre cea mai bună săptămână din ultimii 16 ani pe fondul unei cereri în creştere pe toate pieţele internaţionale. Moneda americană valorează astăzi la cursul BNR 2,7912 lei.
Acest articol nu reprezintă consultanță financiară.
Newsletter zilnic money.ro
BET, curs valutar, știrea zilei — în 2 minute, înainte de 7:00.
Articole înrudite
Piețe financiare
Curs BNR valabil 22 august 2026: 1 euro = 5.2581 lei. Leul a slăbit toată săptămâna
Piețe financiare
Curs euro joi: 5.2535 lei. Fondul Proprietatea a pierdut 0.64% pe BVB

Piețe financiare
Zi de corecții la BVB, pe fondul unei lichidități scăzute
Piețe financiare
Curs BNR valabil 21 august 2026: Euro urcă la 5.2535 lei. Cât costă un dolar

Piețe financiare
