"Piata romaneasca a fost apatica, la fel si pietele din regiune. Leul s-a tranzactionat in intervalul 3,6355-3,6480 lei/euro, in conditiile in care lichiditatea din piata monetara, suficienta, nu s-a transferat pe piata valutara. Lichiditatea scoasa din piata astazi (luni, n.r.) de banca centrala prin licitatie a fost compensata de banii intrati din depozitele ajunse la maturitate", a declarat dealerul Bancii Comerciale Romane (BCR), Narcis Noaghea, pentru NewsIn.
Cursul de referinta afisat luni de BNR indica o intarire a leului cu doar 0,02% fata de vineri, pana la 3,6379 lei/euro. La ora 17:25, bancile cumparau un euro cu 3,6360 lei si il vindeau cu 3,6400 lei.
Banca Nationala a Romaniei (BNR) a atras, luni, 3,45 miliarde lei (948,35 milioane euro) in depozite la o saptamana, pentru care plateste bancilor o dobanda egala cu cea de politica monetara, de 9%. Luni s-a intors in piata un depozit atras de banca centrala in urma cu doua saptamani, in valoare de 4,6 miliarde lei (1,27 miliarde euro) si la care BNR a platit pentru prima data o dobanda de 9% pe an, dupa ce majorase, in aceeasi zi, rata dobanzii de politica monetara la acest nivel.
Cursul afisat luni de banca centrala arata o depreciere cu 0,27% a monedei nationale fata de dolar, de la 2,4788 lei/dolar, cat era vineri, la 2,4855 lei/dolar.
Sursa NewsIn
Leul s-a apreciat usor spre finalul sedintei de luni la 3,6360 lei/euro, pe o piata apatica
Publicat la 18.02.2008, 15:31:00
Acest articol nu reprezintă consultanță financiară.
Newsletter zilnic money.ro
BET, curs valutar, știrea zilei — în 2 minute, înainte de 7:00.
Articole înrudite

Piețe financiare
Cum funcționează ROBOR și de ce contează pentru creditul tău

Piețe financiare
Aur vs Bitcoin: ce păstrează mai bine valoarea
Piețe financiare
13 din 16 echipe din SuperLiga au o casă de pariuri pe tricou. Anglia a interzis, România merge înainte
Piețe financiare
Curs euro valabil luni, 24 august: 5.2581 lei. OMV a pierdut 0.93% pe BVB
Piețe financiare
