Leul se apreciază uşor la 3,52 lei/euro, pe fondul unor dobânzi mari în piaţa monetară
Publicat la 22.08.2008, 08:34:53
Moneda naţională a câştigat teren în primele tranzacţii de vineri până sub 3,52 lei/euro, pentru ca apoi să revină pe o uşoară tendinţă de depreciere, în ton cu valutele din regiune cu acelaşi regim, pe fondul creşterii dobânzilor din piaţa monetară peste nivelul ratei cheie.
Leul a deschis şedinţa la cotaţii de 3,5240 lei/euro şi s-a apreciat rapid până în jur de 3,5150 lei/euro. Cotaţiile nu au rezistat decât puţin timp la acest nivel, leul începând să piardă teren peste 3,52 lei/euro, iar la ora 11:00, băncile cumpărau un euro cu 3,5204 lei şi îl vindeau cu 3,5266 lei.
Sursa: NewsIn
Acest articol nu reprezintă consultanță financiară.
Newsletter zilnic money.ro
BET, curs valutar, știrea zilei — în 2 minute, înainte de 7:00.
Articole înrudite

Actualitate
Au dispărut 5 kilometri de cale ferată care deserveau o uzină de armament din România. DNA anchetează

Actualitate
Sechestru pe bunurile și conturile lui Raed Arafat în dosarul elicopterului SMURD. Șeful DSU reacționează: „Bătaie de joc”!

Actualitate
