Moneda naţională s-a depreciat uşor marţi, cu mai puţin de 0,1% până la un curs de referinţă de 3,6731 lei/euro afişat de banca centrală, pe o tendinţă regională şi ca urmare a unor cumpărări mai mari de valută, care au ţinut cotaţiile sus, susţin dealerii.
Moneda naţională s-a depreciat uşor marţi, de la cotaţii de 3,6630 lei/euro, la deschiderea şedinţei, până la 3,68 lei/euro, prag pe care l-a şi depăşit pentru un scurt moment în jurul orei 14. La 14:30, leul îşi mai revenise şi se tranzacţiona cu 3,6765-3,6805 lei/euro.
"Sunt mişcări similare în zonă. A fost un val de cumpărări de valută care a dus piaţa în sus", a declarat dealerul şef al Băncii Transilvania, Ioan Bîrle, pentru NewsIn.
Cursul de referinţă afişat, marţi, de banca centrală arată o apreciere nesemnificativă a leului în faţa dolarului, până la 2,3307 lei/dolar, de la 2,3293 lei/dolar, cât era luni.
Sursa: NewsIn
Leul se depreciază uşor la 3,6731 lei/euro, sub presiunea cumpărărilor de valută
Publicat la 27.05.2008, 11:44:26
Acest articol nu reprezintă consultanță financiară.
Newsletter zilnic money.ro
BET, curs valutar, știrea zilei — în 2 minute, înainte de 7:00.
Articole înrudite

Actualitate
Șomaj 2026: cât primești și cum se calculează indemnizația

Actualitate
Ce preferă copiii în locul telefonului, în vacanță

Actualitate
Economia frânează, inflația rămâne la două cifre. Avertismentul BNR pentru România

Actualitate
De la petrol la energie verde. Investiție la rafinăria Vega din Ploiești

Actualitate
