Leul se depreciază uşor până la 3,7176 lei/euro la cursul de referinţă, pe o piaţă apatică
Publicat la 27.03.2008, 12:01:34
Moneda naţională s-a depreciat cu 0,06% până la 3,7176 lei/euro, potrivit cursului de referinţă afişat joi de banca centrală, pe o piaţă stabilă, cu tranzacţii în volume mici, susţin dealerii.
Miercuri, Banca Naţională a României (BNR) afişase un curs de 3,7155 lei/euro.
Leul a deschis şedinţa de joi în apropierea nivelului de 3,7150 lei/euro, pentru ca, după ora 9:30, moneda naţională să înceapă să se deprecieze, pentru scurt timp, până la 3,7275 lei/euro. După ora 10:00, leul a reînceput câştige teren, iar la 13:40 băncile cumpărau un euro cu 3,7180 lei şi îl vindeau cu 3,72 lei.
"După o scurtă depreciere în deschiderea şedinţei, leul se menţine la cotaţii peste 3,71 lei pe euro, pe o piaţă liniştită, fără fluctuaţii semnificative", a declarat Radu Popescu, referent în cadrul Băncii Comerciale Carpatica (BCC), pentru NewsIn.
Sursa: NewsIn
Acest articol nu reprezintă consultanță financiară.
Newsletter zilnic money.ro
BET, curs valutar, știrea zilei — în 2 minute, înainte de 7:00.
Articole înrudite

Actualitate
Alertă pentru Europa: gazele ar putea trece de 100 de euro/MWh în această iarnă!

Actualitate
Taxe la vânzarea unui apartament în 2026

Actualitate
Proiectul RAPID – investiție în oameni și comunități. Cum poate transferul de cunoștințe să transforme agricultura rurală din România
Actualitate
Astăzi în istorie, 24 august: Krugerrand-ul aur intră pe piață
Actualitate
