money.ro
Actualitatemoney.ro

Leul se opreste din cadere dar pierde doi bani la cursul de referinta, pana la 3,6759 lei/euro

Publicat la 30.04.2008, 11:27:00

Urmărește money.ro pe Google News
Distribuie:WhatsAppFacebookX
Leul se opreste din cadere dar pierde doi bani la cursul de referinta, pana la 3,6759 lei/euro
Marti, Banca Nationala a Romaniei afisase un curs de referinta de 3,6531 lei/euro. 

"Reactia de ieri (n.r. marti) a fost exagerata, in regiune leul fiind cel mai puternic lovit de aversiunea fata de risc a investitorilor straini. In consecinta, in aceasta sedinta se observa miscari de marcare a profiturilor si o revenire in piata a jucatorilor, pe fondul unor conditii mai bune, date de diminuarea retincentei investitorilor si de un diferential de dobanda favorabil", a declarat dealerul sef al Emporiki Bank Romania, Liviu Arnautu, pentru NewsIn. 

El a concluzionat ca principalele elemente in stoparea caderii leului au fost revenirea fluxurilor reale, dar si a capitalurilor speculative ( asa-numitii hot money). 

Moneda nationala a deschis sedinta de miercuri la cotatii usor peste 3,68 lei/euro, pentru ca apoi sa se deprecieze abrupt, in primul sfert de ora, pana la 3,6980 lei/euro. Dupa acest varf, cursul a coborat treptat, iar la ora 14:00, bancile cumparau un euro cu 3,6740 lei si il vindeau cu 3,6815 lei. 

Fata de moneda americana, cursul de referinta de miercuri indica o depreciere cu 0,7% a leului, pana la 2,3635 lei/dolar, de la 2,3462 lei/dolar in ziua precedenta. (NewsIn)

Acest articol nu reprezintă consultanță financiară.

Newsletter zilnic money.ro

BET, curs valutar, știrea zilei — în 2 minute, înainte de 7:00.

Urmărește money.ro pe Google News

Articole înrudite