Leul se stabilizează la 3,72 lei/euro pe finalul săptămânii, după o mişcare regională de depreciere
Publicat la 07.11.2008, 15:15:00
"Piaţa este mult mai liniştită faţă de zilele anterioare, majoritatea monedelor emergente înregistrând o tendinţă de depreciere. Leul s-a mişcat pe un interval mult mai restrâns faţă de perioada anterioară, iar mişcările au fost normale", a declarat, pentru NewsIn, dealerul Băncii Transilvania, Florin Bota.
După deprecierea din startul şedinţei de la 3,71 până la 3,74 lei/euro, moneda naţională a câştigat teren până la 3,7140 lei/euro, pentru a reveni ulterior pe o tendinţă de depreciere până la 3,73 lei/euro. Leul s-a stabilizat însă la închiderea şedinţei în jurul nivelului de 3,70 lei/euro, iar la 16:45, băncile cumpărau un euro cu 3,7270 lei şi îl vindeau cu 3,7330 lei.
În regiune, monedele emergente au fluctuat, de asemenea, puternic. După o depreciere de la 3,5830 la 3,70 zloţi/euro, zlotul polonez a câştigat teren până la 3,6422 unităţi/euro, în timp ce moneda ungurească a pierdut teren, vineri, de la 260,20 la aproape 269 forinţi/euro.
La cursul de referinţă al Băncii Naţionale a României (BNR), leul a pierdut peste un ban (0,33%), până la 3,7271 lei/euro, şi peste 3 bani (1,06%) faţă de moneda americană, până la 2,9135 lei/dolar.
Pe pieţele internaţionale, moneda americană s-a depreciat constant în prima parte a zilei, de la 1,2654 la 1,2850 dolari/euro, iar după 12, ora României, dolarul a început să recupereze uşor, până la 1,27 dolari/euro, nivel la care s-a stabilizat. La 16:45, ora României, dolarul revenise pe o tendinţă de depreciere, iar euro era cotat la 1,2746 dolari/euro.
Banca Naţională a României a afişat, în prima parte a zilei de vineri, un nivel mediu al dobânzii la depozitele atrase (ROBID) pentru o zi (overnight) de 13,92% pe an, uşor mai scăzut decât cel din şedinţa anterioară, de 14% pe an, iar pentru depozitele overnight plasate (ROBOR), dobânda a scăzut uşor la 17,47% pe an de la 17,53% pe an, cât era joi.
Dobânzile de tip overnight au coborât semnificativ, la 14-17% pe an, însă au rămas peste dobânda de politică monetară, de 10,25% pe an.
"Dobânzile au mai coborât, iar, în zilele următoare, este posibil ca piaţa să fie mai lichidă, cu mai multe tranzacţii", a mai spus Bota.
Acest articol nu reprezintă consultanță financiară.
Newsletter zilnic money.ro
BET, curs valutar, știrea zilei — în 2 minute, înainte de 7:00.
Articole înrudite

Piețe financiare
Aur vs Bitcoin: ce păstrează mai bine valoarea
Piețe financiare
13 din 16 echipe din SuperLiga au o casă de pariuri pe tricou. Anglia a interzis, România merge înainte
Piețe financiare
Curs euro valabil luni, 24 august: 5.2581 lei. OMV a pierdut 0.93% pe BVB
Piețe financiare
Ce urmărim săptămâna viitoare: INS publică estimarea PIB T2 2026 (estimare flash) și Eurostat - flash CPI Eurozonă, august 2026
Piețe financiare
